Ήττα στην Ηγουμενίτσα από τον Πρωτέα για τον Αία (vid)

Embed video:

Δείτε στο παραπάνω βίντεο του theball.gr τα καλύτερα στιγμιότυπα από το 2ο ημίχρονο της συνάντησης.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Αίας, όπου μετά από μια δυνατή μάχη, ηττήθηκε με 77-66 από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας στο “Αλεξάνδρα Τσιάβου”. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16 πόντους. Ο Αίας επέστρεψε στο ματς στο β΄ δεκάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 38-31.

Ο Πρωτέας με το ξεκίνημα του β΄μέρους ξανανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-32) αλλά οι αρτινοί αντέδρασαν και πάλι, αφού με ένα σερί 0-13, επέστρεψαν από το -12 και μπήκαν μπροστά στο σκορ (44-45). Η…χαρά για τον Αίαντα δεν κράτησε πολύ. Με ένα επί μέρους 20-2 η ομάδα του Σπύρου Αλεξίου απέκτησε μεγάλο προβάδισμα με 64-47. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Πέτυχαν νέο σερί, ξανά 0-13 και έφτασαν σε απόσταση δύο κατοχών από τον Πρωτέα (64-60). Με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Σωτηρίου και Παππά, το σκορ έγινε 70-62 και κάπου εκεί ο Πρωτέας εξασφάλισε οριστικά το ροζ φύλλο, καταφέρνοντας να λυγίσουν την αντίσταση του Αίαντα Άρτας.

Διαιτητές: Ντάγκας - Κολυδάς

Δεκάλεπτα: 24-8, 38-31, 64-47, 77-66

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Καρβούνης, Βαζούκης, Παππάς 10, Πανταζής, Δήμος, Μπέζας 7, Σωτηρίου 8, Μπιλιούρης 19, Δηλαβέρης 24, Δρίκος 9, Κόρος

Αίας Άρτας (Παππάς): Παντελής 15, Τσίκος 2, Φορτωτήρας 4, Μπούγιας 8, Τσιληγιάννης 13, Μητσόγιαννης 1, Βάρδιας 2, Παυλωμένος 7, Παπαμιχαήλ 13, Παπαχρήστος

Πηγή: theball.gr