Ήττα στα Γιάννενα για την Κ19

Ο ΠΑΣ δυσκολεύτηκε απέναντι στον Καραϊσκάκη, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 3-0.

Σκούρα τα βρήκε η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στην αμυντικογενή ομάδα του Καραϊσκάκη Άρτας, αφού δυσκολεύτηκε να διασπάσει το μαζικό τείχος των αντιπάλων του και το νικηφόρο αποτέλεσμα πήρε διαστάσεις στις καθυστερήσεις. Η σημερινή νίκη του ΠΑΣ είχε «επαγγελματική» χροιά, αφού ενώπιον Γιαννίκη, Ντουρουντού και Χριστόπουλου σκόραραν οι Λώλης (38’) και Γώγος (90’), ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Μίνα (93’) παίρνοντας την ασίστ από βολέ του Βενετικίδη.

Μονόλογος του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν όλο το ματς. Οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον Καραϊσκάκη, ο οποίος όμως εκμεταλλεύτηκε το μικρό γήπεδο, κλείστηκε πίσω και δεν επέτρεπε να περνάει με αξιώσεις η μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Μπαλαούρα. Δεδομένου κιόλας ότι η Κ19 έπαιζε μόλις το 2ο επίσημο παιχνίδι της και λείπει το «δέσιμο» μεταξύ των παικτών, δεν ήταν εύκολο να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο στυλ παιχνιδιού. Αρχικά οι παίκτες του Νίκου Μπαδήμα δοκίμασαν κάποια σουτ γύρω από την περιοχή, αλλά δεν βρήκαν στόχο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 36’ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Λώλη η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Μπαλαούρα. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, μια πολύ ωραία ανάπτυξη των παικτών του ΠΑΣ έφερε το 1-0. Εξαιρετική μπαλιά του Μπούμπα στον Κουλούρη, παράλληλο γύρισμα του τελευταίου προς το σημείο του πέναλτι και ο επερχόμενος Λώλης με δυνατό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα!

Παρά το εις βάρος του σκορ όμως, ο Καραϊσκάκης δεν βιάστηκε να ανοιχτεί για να ισοφαρίσει κι έτσι το ματς παρέμεινε χωρίς πολλές ευκαιρίες και με τον ΠΑΣ να πολιορκεί τα αντίπαλα καρέ. Στο τελευταίο 20λεπτο Μίνα και Μαχαίρας έχασαν 4-5 πολύ καλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα του ΠΑΣ, αλλά ότι δεν έγινε από το 38’ ως το 90’, έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο. Στο 90’ ο Λώλης εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι και ο Γώγος με κεφαλιά έγραψε το 2-0, ενώ στο 93’ ο Βενετικίδης εκτέλεσε γρήγορα το βολέ και ο Μίνα με ψηλοκρεμαστό πλασέ πρόλαβε στην έξοδο τον έξοχο ως τότε Μπαλαούρα, που με τις επεμβάσεις του είχε κρατήσει πολύ χαμηλά το σκορ.

Διαιτητής: Πίγγιου (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί: Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας) - Λαμπρούσης (Θεσπρωτίας)

ΠΑΣ Γιάννινα Κ19 (Μπαδήμας): Βενετικίδης, Μερτζάνι (46' Μίνα), Ντόντης (91' Ναούμης), Γώγος, Κουλούρης, Μπέλλος, Μπούμπας, Λώλης, Λάκκας (75' Ζήκος), Μαχαίρας (86' Στεργίου), Καζαντσίδης (46' Παπουτσής)

Καραϊσκάκης Κ19 (Σφήκας): Μπαλαούρας, Τσίρκας (86' Τσαμπάς), Μήτσιος, Γιαννούλης, Παππάς, Παπαδόπουλος, Κασίμης (75' Ασημάκης), Καζέλης, Μαργώνης, Γκαναβίας, Ροβίνας (75' Πάστρας)