Ήττα-σοκ για την Αναγέννηση από το Σούλι

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε η Αναγέννηση, κόντρα στο εξαιρετικά στημένο Σούλι Παραμυθιάς, με 0-1.

Ήττα εκτός προγράμματος για την Αναγέννηση, που απέναντι στο εξαιρετικά στημένο Σούλι Παραμυθιάς, δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και ηττήθηκε με 0-1. Στο πρώτο μέρος, η Αναγέννηση ήταν καλύτερη ωστόσο, το Σούλι ήταν άριστα στημένο από το Βαγγέλη Τζιάρρα, και αφού ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, έκλεισε σωστά τους γρήγορους επιθετικούς της Αναγέννησης, και έψαχνε την κόντρα. Στο 2ο λεπτό, ο Χούσος έκανε το γύρισμα, όμως ο Διαμάντης έκοψε τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά μετά, ο Παπαδόπουλος προειδοποίησε όταν σούταρε συρτά, με το Μήτσιο να βγάζει δύσκολα στη γωνία του. Στο 10ο λεπτό, δε συνέβη το ίδιο, όταν ο Μπέλλος έκανε το γύρισμα για τον Παπαδόπουλο, και εκείνος αυτή τη φορά νίκησε με σουτ στη γωνία του, το Μήτσιο, σημειώνοντας το γκολ που έκρινε το ματς, για το 0-1. Στο 25ο λεπτό, η Αναγέννηση είχε δύο καλές στιγμές σε ισάριθμες κεφαλιές των Σχισμένου και Σιδηρόπουλου, που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτες. Στο 34ο λεπτό, το Σούλι έφυγε στην κόντρα επίθεση με το Μώκο, να κόβεται τελευταία στιγμή με σωτήριο τάκλιν από τον Τσελά, πριν εκτελέσει. Στο 39' ήρθε η μεγαλύτερη φάση για την Αναγέννηση, στο ματς, όταν ο Νταλάκας σούταρε, ο Πατσιούρας βρήκε την μπάλα που κατέληξε στη συνέχεια στο δοκάρι, για να απομακρύνουν οι αμυντικοί.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση προσπάθησε ανορθόδοξα να βρει το γκολ, με το Σούλι να κρατά το αποτέλεσμα, και να ψάχνει με αξιώσεις την κόντρα επίθεση. Στο 58ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ντόκο, όμως ο Μήτσιος κράτησε την Αναγέννηση το παιχνίδι. Στο 67ο λεπτό, η "Α" απείλησε μετά από ώρα, όταν σε φάση διαρκείας, ο Μανιώτης σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους. Στο 86ο λεπτό, ήρθε η καλύτερη φάση της Αναγέννησης το δεύτερο μέρος, με το Σιδηρόπουλο να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, όμως να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 89ο λεπτό, ο Μαργαρίτης απείλησε εκ νέου, όμως ο Πατσιούρας ήταν σταθερός, και κράτησε τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, και το Σούλι έφυγε με ένα σπουδαίο "διπλό" από το Δημοτικό Στάδιο, με την Αναγέννηση να χάνει έδαφος στην κορυφή, αφού Αχέρων Καναλακίου και ΑΕΠ Κοζάνης επικράτησαν.

Διαιτητής : Μπούμπας Κωνσταντίνος (Ηπείρου)  Βοηθοί : Τσάντας Δημήτρης (Ηπείρου) - Μάντζιος Γιώργος (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Τομαράς Σπύρος (Αιτωλοακαρνανίας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά (46' Παππάς), Γκανάρας (82' Κραμπής), Σχισμένος, Παπαρούνης, Μανιώτης, Παπακίτσος Δ. (55' Βασιλάκος), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (64' Μαργαρίτης), Μπότσαρης

Σούλι Παραμυθιάς (Τζιάρρας) : Πατσιούρας, Καγιά, Τάτσης, Διαμάντης, Βασιλάκης, Μώκος, Κωσταμένας, Μπέλλος, Γεωργάκης, Ντόκος, Παπαδόπουλος (60' Παπαρούνας)