Ήττα με το βαρύ 3-0 για την Αναγέννηση από τη Λευκίμμη

Βαριά ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η Αναγέννηση από τη Λευκίμμη στην Κέρκυρα για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Ήττα με σκορ που δεν μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, γνώρισε στην Κέρκυρα η Αναγέννηση Άρτας από την ΑΕ Λευκίμμης. Η αρτινή ομάδα φυσικά, που το ρόστερ της είναι αποδυναμωμένο σε σχέση με το αρχικό ρόστερ του καλοκαιριού, στο σημερινό ματς είχε και σημαντικές απουσίες στα μπακ, καθώς Τσελά, Χεμπέγια και Βλάχος αποκόμισαν προβλήματα τραυματισμών, ενώ και οι Κόλλινς - Σιδηρόπουλος δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν στην Κέρκυρα. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι που δεν είχαν σημαντικές διαφοροποιήσεις στο ρόστερ με δύο γρήγορα γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο πήραν μία σημαντική νίκη για τη σύντομη συνέχεια του πρωταθλήματος και στην προσπάθεια που θα κάνουν πρώτα για την παραμονή, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που θα πρέπει να στρέψει την προσοχή της στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον Τηλυκράτη Λευκάδας που δείχνει ενισχυμένος.

Στα αγωνιστικά, οι αρτινοί πριν καλά καλά βρουν τα πατήματά τους στο συνθετικό γήπεδο της Λευκίμμης, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όταν στο δεύτερο λεπτό, από δυνατό πλάγιο του Τουρσίδη, ο Κιπτίου ξεχασμένος γύρισε την μπάλα προς τα πίσω με το κεφάλι και ο Γαστεράτος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Μούστο στον αέρα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν ξανά από πλάγιο του Γρηγοριάδη πέντε λεπτά αργότερα, με τη μπάλα να φτάνει στη μικρή περιοχή στον Κιπτίου, ο οποίος υπό πίεση σούταρε αδύναμα, με τον Μήτσιο να μπλοκάρει. Στο δεύτερο μισό η αρτινή ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος ένιωσε για πρώτη φορά τον κίνδυνο στις καθυστερήσεις, όταν από εκτέλεση φάουλ του Γούλα από πλάγια και αδυναμία των αμυντικών να καθαρίσουν τη φάση, ο Κραμπής από το ύψος του πέναλτι έκανε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του.

Όπως και στο α' μέρος έτσι και στην επανάληψη, η ομάδα της Λευκίμμης αιφνιδίασε ξανά την Αναγέννηση, όταν στο 49ο λεπτό, ο Τουρσίδης με δυνατό πλάγιο από το χώρο του κέντρου έβγαλε τον Λούβρο στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος από θέση τετ α τετ νίκησε τον Μήτσιο για το 2-0, παρά την πίεση του Σχισμένου στο τέλος. Στο 55' οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, όμως ο Κραμπής από καλή θέση με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μαργώνη έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα τρία λεπτά αργότερα, με τον Θεοδωράκη με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό από τα τριάντα περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Μήτσιου για το 3-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο η αρτινή ομάδα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, όμως ο Πλασκασοβίτης με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις αρνήθηκε το γκολ στον μοναδικό ποδοσφαιριστή που τον απειλούσε σήμερα, τον Περικλή Κραμπή. Συγκεκριμένα, στο 64' από εκτέλεση φάουλ του Μαργώνη η μπάλα έφτασε στον Κραμπή που πλάσαρε με τη μία, με τον γκολκίπερ των Κερκυραίων να εκτινάσσεται στο "Γ" και να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, σταμάτησε με δυσκολία και απευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαρού μεσοαμυντικού, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι στο τελικό σκορ.

Διαιτητής: Χατζηπαναγιώτου (Ηπείρου)  Βοηθοί: Μποσιάς (Ηπείρου) - Πάνος (Ηπείρου)

ΑΕ Λευκίμμης (Κορομπόκης): Γκάκος (36' Πλασκασοβίτης), Μουζακίτης (36' λ.τρ. Λούβρος / 89' Βασιλάκης), Πουλημένος, Ματσοβίλα, Αγκουστίν, Θεοδωράκης (67' Πανταζής), Τουρσίδης, Γρηγοριάδης, Κιπτίου (89' Κουλούρης), Τσεβανέδης, Γαστεράτος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Τ.): Μήτσιος, Μούστο (79' Γρηγορίου), Παπαρούνης, Σχισμένος, Μπόκος, Γούλας, Κραμπής, Μπαλαδήμας (54' Αρτέμης), Φελέκης (46' Μαργώνης), Νάστος (79' Χίσο), Κολιός (54' Σιλιόγκας)