Ήττα με παράπονα για τον Αχιλλέα

Την ήττα γνώρισε χθες το βράδυ στο Αγρίνιο από τον ΠΑΣ Ιωνικό ο Αχιλλέας Νεοχωρίου με 54-52.

Ο Αχιλλέας ήταν καλύτερος καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στο ημίχρονο προηγούνταν με 11 πόντους (22-33). Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, σύμφωνα με τους ανθρώπους του Αχιλλέα, αρνητικοί πρωταγωνιστές ήταν οι διαιτητές, που με τα σφυρίγματά τους χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Χαρακτηριστική φάση ήταν το ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε 50" πριν τη λήξη στον Ρούσσα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση δεν δώθηκε ένα πασιφανές αντιαθλητικό υπέρ της ομάδας του Νεοχωρίου. Πάντως ο Αχιλλέας θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση μετά τη μπακ-ντόρ πάσα του Ρούσσα στον Σκληβανίτη έπειτα από άουτ, όμως ο τελευταίος κάτω από το καλάθι αστόχησε.

Διαιτητές: Καββαδάς - Εδιαρόγλου

Δεκάλεπτα: 12-15, 22-33, 36-44, 54-52

ΠΑΣ Ιωνικός 80 (Καρβούνης): Γερονίκος 6, Σκέντος 6(1), Καλαμπαλίκης 2, Γαλάνης 5, Μπλίκας 6, Φραγγελάκης 8(1), Πάγια, Καπλάνης 11(1), Αθανασόπουλος, Γιαννοκώστας 2, Μπατσαλής 8, Πετρόπουλος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος Κ.): Σκληβανίτης 2, Φούκας, Ματσίρας 6, Παπαχρήστος Ι., Ρούσσας 8, Αρχιμανδρίτης 20, Γιαννάκης 4, Ράγγος 3(1), Σαπέρας Β., Σιατής 9(1), Μπαρκλέσης, Μόσιαλος