Μεγάλο "διπλό" για την ΑΕΞ στο Πέτα

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου επί των Φιλελλήνων, με 1-2, ανεβαίνοντας στην 5η θέση, και βλέποντας ξανά play-off.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν σήμερα το τελευταίο τους χαρτί, για να παραμείνουν στη μάχη της εισόδου στα μπαράζ ανόδου, και η ΑΕΞ ήταν αυτή που το κατάφερε, στην πρώτη εμφάνιση του νέου της προπονητή στον πάγκο, σε αντίθεση με τους Φιλέλληνες, που πλέον ελπίζουν σε συνεχή στραβοπατήματα των προπορευόμενων, ώστε να έχουν ελπίδα. Στο σημερινό ματς, η ΑΕΞ ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ, όταν στο 20ο λεπτό, από σέντρα του Δόση, ο Παλιάτσος πετάχτηκε και με κεφαλιά πρόλαβε το Γεροδήμο, γράφοντας το 0-1. Πέντε λεπτά μετά, λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, όταν από φάουλ του Σταμάτη, ο Μπιρμπίλης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ μπήκε καλά στο γήπεδο, και στο 51ο λεπτό, σε κόντρα επίθεση και μπαλιά στην περιοχή, ο Δόσης πλάσαρε για το 0-2, βάζοντας δύσκολα στους Φιλέλληνες. Στο 55ο λεπτό νέα κεφαλιά του Μπιρμπίλη έφυγε άουτ, ενώ στο 72ο λεπτό, οι δύο ομάδες έμειναν με παίχτη λιγότερο, καθώς Δεληκούρας και Ζιώρης σε λεκτική αντιπαράθεση που είχαν, είδαν τη δεύτερη κίτρινη και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι Φιλέλληνες δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι, και δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', ο Μπιρμπίλης βρήκε με κεφαλιά το Γιάννενα, κι αυτός σκόραρε για το 1-2. Μάλιστα, λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να έχουμε την ανατροπή, όμως ο Σταμάτης, που βρέθηκε στη μικρή περιοχή μόνος, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα μόλις άουτ, με το 1-2 να παραμένει, και την ΑΕΞ να φεύγει με τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μάνος Δημήτρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Βάσιος, Κολιός, Γρούμπας, Δήμος Χ. (46' Γιάννενας), Ζιώρης, Μπιρμπίλης, Ροβίνας, Σταμάτης, Αθανασιάδης (46' Βλάχος)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Τσάιμος, Δόσης Αν., Κοσταντίνι, Καλιακάτσος, Πλακιάς, Δεληκούρας, Παλιάτσος, Γκότζιος (51' Έξαρχος), Δόσης Αρ., Κυριαζής (90' Τσεβρενίδης), Τζούκας