Ήττα-μαχαιριά για τον Καραϊσκάκη από την ανώτερη Ιεράπετρα! (pics)

Όπως και πέρσι, ο ΟΦ Ιεράπετρας έφυγε με μεγάλο "διπλό" από την Άρτα, με 2-3, βάζοντας τον Καραϊσκάκη σε μεγάλους μπελάδες υποβιβασμού.

Ανυπέρβλητο αποδείχτηκε το εμπόδιο του ΟΦ Ιεράπετρας για τον Καραϊσκάκη, που γνώρισε ήττα με 2-3, που το βάζει σε μεγάλους μπελάδες ενόψει της συνέχειας και της παραμονής στην κατηγορία. Η αρτινή ομάδα περνά, σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του Πρωταθλήματος, περίοδο αγωνιστικής κρίσης, και δυστυχώς δεν παίρνει βαθμούς από ομάδες στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, με τη σωτηρία πλέον να μοιάζει δύσκολο έργο. Αντίθετα, ο ΟΦ Ιεράπετρας παρουσίασε ένα ρόστερ που έμοιαζε να είναι ανώτερης κατηγορίας από αυτό του Καραϊσκάκη, με εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, ενώ θα μπορούσε να έχει σημειώσει περισσότερα γκολ, έχοντας στη σύνθεσή της έναν παίκτη που σίγουρα έχει θέση στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, τον 25χρονο Αργεντίνο Αλέξις Μεσιδόρο, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα των γηπεδούχων. Στα άσχημα, εκτός του αποτελέσματος, η αντίδραση του Δερμιτζάκη, κατά την αντικατάστασή του, δείγμα τραγικής νοοτροπίας, ειδικά από παίκτες που δεν έχουν καταγράψει χιλιόμετρα στην ποδοσφαιρική τους καριέρα, και τους δόθηκε στον Καραϊσκάκη η μοναδική ευκαιρία να μπουν στο ποδοσφαιρικό χάρτη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σεληνιασμένοι στο ματς, και επί ένα μισάωρο έπνιξαν τον Καραϊσκάκη. Στο 5ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας, ο Βιβάνκο σούταρε από καλή θέση, πάνω από τα δοκάρια, ενώ λίγο νωρίτερα, ο πολύ καλός Γιαννιώτης είχε κόψει τελευταία στιγμή το Λεμονή. Στο 9ο λεπτό, ήρθε το 0-1 για τον ΟΦΙ, όταν ο Μεσιδόρο με φοβερή ενέργεια απέφυγε 2 ποδοσφαιριστές, πάτησε περιοχή και έσπασε στο Βουό, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μεσιδόρο στο 12ο λεπτό, με νέα φοβερή ενέργεια βρήκε το Βουό, που όμως αστόχησε με κεφαλιά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 17ο λεπτό, έκανε πάλι ατομική ενέργεια, όμως το πλασέ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως ο ΟΦΙ ήταν εκείνος που έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, αρχικά στο 32ο λεπτό, με τον Ντέτλερ να νικιέται από το Λάζαρεβς με τα πόδια σε τετ α τετ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Λετονός τερματοφύλακας βγήκε εκ νέου νικητής απέναντι στο Μούλερ. Στο 33ο λεπτό, ο Ντέτλερ σούταρε ξανά με το Λάζαρεβς να μπλοκάρει σταθερά, με τον Καραϊσκάκη να απειλεί για πρώτη φορά στο 39ο λεπτό, με το σουτ του Κορέλα να διώχνει σε κόρνερ ο Μανουσάκης.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να μειώσει το ματς νωρίς, καθώς ατο 47ο λεπτό, από παράλληλο γύρισμα του Μπεκατώρου, ο Κορέλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, από κοντά, για το 1-1. Oι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 53ο λεπτό, μετά από αναστάτωση στην άμυνα ο Μπενίτεθ αστόχησε, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μεσιδόρο μετά από ωραία ενέργεια, σούταρε από το ύψος της περιοχής, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λάζαρεβς για το 1-2, σφραγίζοντας τη σπουδαία εμφάνισή του με γκολ. Στο 59ο λεπτό, ο εκπληκτικός Μεσιδόρο έφτασε κοντά στο 1-3, όμως ο Λάζαρεβς με δύσκολη επέμβαση έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του έξω από την περιοχή, ενώ στο 68ο λεπτό, μετά από σέντρα του Πέδρο, ο Μίλιτς με κοντινή προβολή ανάγκασε το Μανουσάκη να μπλοκάρει δύσκολα. Στο 73ο λεπτό, ο Νεκούλ προειδοποίησε, όμως το φαλτσαριστό σουτ του σταμάτησε στο Λάζαρεβς, κάτι που δε συνέβη και δύο λεπτά αργότερα, όταν άλλαξε ωραία την μπάλα με το Μεσιδόρο μετά από φάουλ, η άμυνα του Καραϊσκάκη κοιμήθηκε και ο Νεκούλ σκόραρε με ωραίο σουτ, για το 1-3. Στο 83ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, όταν ο Μεσιδόρο έφυγε απέναντι από το Λάζαρεβς που το νίκησε με δύσκολη επέμβαση, ενώ στην επαναφορά, ο Βουό σούταρε άουτ. Και αφού ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς, ο Καραϊσκάκης λίγο έλειψε να του "κλέψει" βαθμό, όταν αρχικά μείωσε σε 2-3 στο 88ο λεπτό, με κεφαλιά του Μίλιτς μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Γαλεάδη, και στο 93ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Λάζαρεβς που είχε προωθηθεί για την στημένη φάση, πήρε την κεφαλιά, που σταμάτησε όμως σε αμυντικούς στη γραμμή, για να κάνει στη συνέχεια κακό σουτ ο Μίλιτς. Το ματς έληξε, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει την ήττα, και πλέον αναμένονται εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα, αφού η παραμονή στην κατηγορία δε μοιάζει το πιθανότερο σενάριο, αν υπολογίσουμε την εικόνα του Καραϊσκάκη, αλλά και το φτωχό έμψυχο δυναμικό του.

Γκολ : Βουό 9', Μεσιδόρο 54', Νεκούλ 75' / Κορέλας 47', Μίλιτς 88'

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)  Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας) - Λιόντος (Ηπείρου)  4ος: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Καλύβας (Ευρυτανίας)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας (34' Χελοβάνι), Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος (64' Γαλεάδης), Κρισμάρεβιτς, Δερμιτζάκης (34' Πέδρο Ενρίκε), Βαφειάδης (34' Νταλακούρας), Μίλιτς, Κορέλας (80' Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης) : Μανουσάκης, Ντι Λορέντσο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Κατάλντι, Μπενίτεθ, Καλλιτσουνάκης (85' Κοντοές), Λεμονής, Μούλερ (70' Νεκούλ), Μεσιδόρο, Βουό