Ήττα και κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού η Αμβρακία! (video)

Embed video:

Tα στιγμιότυπα είναι από το katerinisport.gr.

Η Αμβρακία ηττήθηκε στη Νεοκαισάρεια από τον Αχιλλέα και… επανήλθε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Αμβρακία μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 0-1 στο 10ο λεπτό, με βολ πλανέ του Σιδηρόπουλου, ο οποίος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 18' μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή της Αμβρακίας και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Λαζαρίδης με σουτ από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχασαν από μία σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Η Αμβρακία είχε οριζόντιο δοκάρι με πλασέ στη κίνηση του Σιδηρόπουλου, μετά από σέντρα από τα αριστερά και ο Αχιλλέας οριζόντιο δοκάρι σε πλασέ του Μανίκα.

Στο β' ημίχρονο ο Αχιλλέας είχε και νέο δοκάρι, κάθετο αυτή τη φορά μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, για να φτάσουμε στο 73ο λεπτό όταν ο Λαζαρίδης με διπλή προσπάθεια σημείωσε το τελικό 2-1. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα των Κωστακιών πλέον να βρίσκεται 2 βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά να υπερτερεί τουλάχιστον σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Αχιλλέα καθώς στους Κωστακιούς είχε κερδίσει με σκορ 3-1.

Διαιτητής: Τεβεκέλης (Μακεδονίας)  Βοηθοί: Αϊναλής (Μακεδονίας) - Τσιότσος (Μακεδονίας)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Παπαγιαννούλης): Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Παγώνιδης, Πετρουζέλης, Φωκαΐδης (59’ Δημηνάς), Λάιος, Καμπερίδης (68’ Τουλκερίδης), Νάκας (90’ Παπαδόπουλος), Μανίκας

Αμβρακία Κωστακιών (Νταλάκας): Βαρέλης, Τάσιος,  Βασίλας (85’ Μπότσαρης), Μπεζεβέγκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Κωστάκιωτης (79’ Μπαλαδήμας), Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (79’ Θεμελής), Παππάς