Ήττα για την Αναγέννηση στην Πρέβεζα, πιθανή η ένσταση!

Με 1-0 ηττήθηκε η Αναγέννηση στην Πρέβεζα, όμως το ματς ενδέχεται να κριθεί υπέρ της αρτινής ομάδας, λόγω λάθους των γηπεδούχων με τα ηλικιακά όρια των παικτών.

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Αναγέννηση στην Πρέβεζα, κόντρα στον τοπικό ΠΑΣ, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, χάρη σε γκολ που σημειώθηκε στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, το παιχνίδι είναι πιθανό να έχει συνέχεια και εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν ολέθριο λάθος κατά την πρώτη αλλαγή, βάζοντας στη θέση παίκτη που τραυματίστηκε, και τηρούσε τα ηλικιακά όρια της κατηγορίας, παίκτη που δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις. Να θυμίσουμε ότι στη Γ' Εθνική πρέπει να αγωνίζονται εντός των γραμμών, απαραίτητα, δύο "μικροί" όπως συνηθίζουμε να λέμε, με τους Πρεβεζιάνους να αγωνίζονται μέχρι τη δεύτερη αλλαγή τους, με μόνον έναν εντός αγωνιστικού χώρου, πράγμα που δίνει το δικαίωμα στην Αναγέννηση να καταθέσει ένσταση εντός 48 ωρών, και να πάρει το ματς στα χαρτιά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες, το πρώτο τέταρτο δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με τον Μπότσαρη στην πλάτη της άμυνας στο 15' να απειλεί, όμως τον Καραπιπέρη να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά, ήταν σειρά των γηπεδούχων να φανούν επιθετικά, με το Γιόχανσεν να σουτάρει λίγο άουτ, ενώ στο 21ο λεπτό, και πάλι ο Μπότσαρης σούταρε δυνατά, όμως ο Καραπιπέρης μπλόκαρε και πάλι. Στο 22ο λεπτό, το σουτ του Τσολακίδη έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Βασιλείου δοκίμασε απευθείας φάουλ, όμως ο Πατσιούρας μπλόκαρε. Στο 37ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, με τον Καραπιπέρη να είναι σταθερός σε ακόμα μια φάση, ενώ δύο λεπτά μετά, νέα κεφαλιά του Σχισμένου, αυτή τη φορά, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 42' ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μισού, με τον Τσολακίδη να βγαίνει σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Πατσιούρα, όμως τον γκολκίπερ της "Α" να το νικά, σε μια φάση που η αρτινή ομάδα φώναξε για φάουλ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος, με την Αναγέννηση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να μην μπορεί να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο τέταρτο για να υπάρξει δράση στο δεύτερο μέρος, με το Σίλβα στο 78ο λεπτό, να σουτάρει ωραία, όμως την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 83ο λεπτό, ο Τσολακίδης προειδοποίησε, σουτάροντας λίγο άουτ, για να καταφέρει να βρει δίχτυα, δύο λεπτά αργότερα, στο 85', σκοράροντας το νικητήριο γκολ, όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας της "Α" από βαθιά μπαλιά του Φερεντίνου, και τελείωσε σωστά τη φάση, για το τελικό 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά, όμως ο Καραπιπέρης ήταν σε καλή μέρα, ενώ στη σημαντικότερη φάση της Αναγέννησης, στο 90ο λεπτό, η κεφαλιά του Σιδηρόπουλου από κοντά έφυγε άουτ. Οι καθυστερήσεις δεν έφεραν κάποια αλλαγή στο σκορ, με την αρτινή ομάδα να φεύγει ηττημένη, όμως όπως προαναφέραμε, αναμένονται άμεσα εξελίξεις όσον αφορά τις τύχες του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν τήρησαν τον κανονισμό περί ηλικιακών ορίων. Για οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώνουμε το συντομότερο δυνατό.

Διαιτητής : Μάριος Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί : Γιώργος Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας) - Γιάννης Ράπτης (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής : Σπύρος Τομαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΣ Πρέβεζα (Μπέκας) : Καραπιπέρης, Βασιλείου, Ορφανός, Κώστας, Ελίας, Σακκάς (36' λ.τρ. Καγιά), Γιόχανσεν (42' λ.τρ. Μαγκανάκης), Φερεντίνος, Τσολακίδης, Κωσταμένας, Σίλβα

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Καραγιαννίδης, Φωλίνας, Σχισμένος, Παπαρούνης, Κόλλινς, Μαργώνης (58' Κραμπής), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης (58' Παπαρούνας), Μπότσαρης (79' Γκολάκου)

Φωτορεπορτάζ από την σημερινή αναμέτρηση ΕΔΩ.