Εμφατικά η Ανέζα πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά στην κανονική περίοδο!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Ανέζα επικράτησε με 5-0 του Κομμένου και τον έριξε από την κορυφή, παίρνοντας την 1η θέση στην κανονική περίοδο.

Εντυπωσιακή ήταν η Ανέζα στο ντέρμπι με το Κομμένο, σε ένα από πιο κομβικά ματς της σεζόν, με τα ακόμα πιο σημαντικά, ωστόσο, να ακολουθούν στα play-off. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και επικράτησαν με 5-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή το Ρούμπο που έκανε χατ-τρικ. Από τη μεριά του το Κομμένο, δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, μην έχοντας στον πάγκο τον προπονητή του, που απουσίαζε σήμερα, αλλά ούτε και τον ανέτοιμο Κωσταδήμα, στην ενδεκάδα, καθώς προέρχεται από τραυματισμό. Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Ρίζος από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι του Τσαμπά, με την Ανέζα να απαντά στις ευκαιρίες στο 8ο λεπτό, με τον Άκη Παππά να κάνει ωραίο γυριστό σουτ όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 10ο λεπτό, από βολέ του Κόπανου, επωφελήθηκε ο Κατσούλης που μπήκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Ανέζας και τσίμπησε την μπάλα, στέλνοντάς την άουτ. Στο 13ο λεπτό, ο Ρούμπος δοκίμασε απευθείας χτύπημα φάουλ, με τον Κόπανο να διώχνει με τα πόδια, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Ρώσσιου, μετά από πολύ ωραία κούρσα στο 24ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ρούμπος έπιασε πολύ δυνατό σουτ που "έσπασε" στα σώματα, ενώ στο 32ο λεπτό, ο Ρώσσιος έκανε ωραία ενέργεια και πάτησε περιοχή, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό. Η Ανέζα, που μετά το δυνατό ξεκίνημα του Κομμένου στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε τα ηνία του αγώνα, έφτασε στο γκολ, στο 35ο λεπτό, όταν ο Ρούμπος έγινε κάτοχος της μπάλας, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ, εκτέλεσε τον Κόπανο, γράφοντας το 1-0. Στο 38ο λεπτό, ο Ρούμπος έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την μπάλα για το Σιώζιο, που σούταρε όμως άστοχα, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, και νωρίς πήραν σαφές προβάδισμα νίκης, όταν στο 50ο λεπτό, ο Ρώσσιος έκανε πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά και βρήκε την κατάλληλη στιγμή το Ρούμπο, που με πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-0 με το δεύτερό του τέρμα. Ο Ρώσσιος προσπάθησε να βρει ο ίδιος δίχτυα, στο 52ο λεπτό, όμως η ωραία εκτέλεση φάουλ του Σιώζου, βρήκε αντίδραση από τον Κόπανο. Στο 60ο λεπτό, η Ανέζα τελείωσε το ματς, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιώζου και αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει, ο Ρούμπος με κοντινή προβολή, σημείωσε το 3-0. Το Κομμένο δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και μόλις ένα λεπτό μετά, δέχτηκε και τέταρτο γκολ, όταν ο Άκης Παππάς μετά από μπροστινή μπαλιά βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κόπανο και τον πλάσαρε γράφοντας το 4-0. Στο 71ο λεπτό, ο Ρώσσιος είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ, που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 77' ήρθε η πρώτη πολύ καλή φάση για το Κομμένο στο δεύτερο μέρος, με τον Κωσταδήμα που πέρασε αλλαγή για να βελτιώσει την εικόνα του Κομμένου, στην επαναφορά μετά από απόκρουση του Τσαμπά, να στέλνει την μπάλα άουτ από καλή θέση. Στο 80ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας, το Κομμένο απείλησε ξανά, όμως ο Κατσούλης δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε, με την Ανέζα ένα λεπτό αργότερα, να βρίσκει ακόμα ένα γκολ, όταν μετά από νέα ομαδική προσπάθεια, ο Άκης Παππάς έσπασε πολύ ωραία για το Δημογιάννη, που πλάσαρε σωστά τον Κόπανο, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0

Θα ακολουθήσει βίντεο, με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσαμπάς, Χουλιάρας Αν., Γκανάρας, Παπανίκου, Μπάφας (68' Νίκου), Ρώσσιος, Παναγιώτου (68' Παύλου), Σιώζος, Παππάς Θ. (73' Δημογιάννης), Χουλιάρας Ν. (76' Χουλιάρας Κ.), Ρούμπος (76' Καραμέτσος)

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Σ., Κοντογιάννης, Νάτσιος Δ. (55' Κωσταδήμας), Γεωργούλας (74' Ανδρέας), Παππάς, Σερδενές (46' Φάκος), Στόγιας (74' Κόρδας), Κατσούλης, Ρίζος