Ήττα απέναντι στην Κ21 του Χαρίλαου Τρικούπη για τη Δόξα

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα γνώρισε η Δόξα, η οποία ηττήθηκε για την 6η αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ (Α' όμιλος), από το Χαρίλαο Τρικούπη (Β) με 70-81.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το 1ο λεπτό και δεν το έχασαν ποτέ. Κατάφεραν να προηγηθούν με 15-21 στο 1ο δεκάλεπτο και με 31-39 στη λήξη του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο η Δόξα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα, μειώνοντας τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στους 3 πόντους (53-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίχτες του Τρικούπη ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 70-81 που τους κρατάει στις πρώτες θέσεις. Αντίθετα, η Δόξα συνεχίζει με ρεκόρ 2-4 και ταξιδεύει την επόμενη εβδομάδα στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει του Αργοναύτες σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι (9/12 στις 19:30).

Διαιτητές: Ζέρβας - Τσίγας

Δεκάλεπτα: 15-21, 31-39, 53-56, 70-81

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας 2, Καρανίκας, Βασιλείου, Μουκάι 20(2), Λάμπρου 4, Βάσιος 3(1), Πετρέκας, Μιχάλης 8, Τσίτσικας, Μάνθας 19, Γεωργίου, Αναγνώστου 14(3)

Χαρίλαος Τρικούπης Κ21 (Σταυρόπουλος): Καρδάκας, Γυφτάκης 14(2), Μπουκουβάλας, Καζανάς 9, Σακκαρέλης 4, Βλάχος, Γκάτζιος 11, Τριπολίδης 16(3), Καραβασίλης, Τσαπατώρης 25(3), Γιαννούλης 2, Κατσαρογίαννης