Ισόπαλοι στην πρεμιέρα Αστέρας Ρόκκα και ΑΟ Κλειδίου!

Αστέρας και Κλειδί μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στα Ρόκκα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας.

Χωρίς νικητή τελείωσε το ματς στα Ρόκκα μεταξύ του τοπικού Αστέρα και της ομάδας του Κλειδίου, με τους γηπεδούχους να κάνουν την έκπληξη της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, η οποία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν δεν δεχόταν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και την υπεροχή στην αναμέτρηση, όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στις τελικές τους προσπάθειες. Στο α' μέρος, ο Φελέκης είχε ένα σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε με τα πόδια ο Γράδος, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μήλιου, με τον Γκανιάτσα να μην προλαβαίνει για λίγο να κάνει επαφή και τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη, το Κλειδί απείλησε με ένα-δύο σουτ του Φελέκη που πέρασαν λίγο άουτ, για να προειδοποιήσει ο Αστέρας στο 60', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου, ο Νεραϊδιώτης που έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δεν συνέβη το ίδιο στο 65ο λεπτό, όταν ο Νεραϊδιώτης και πάλι, αυτή τη φορά με ωραίο σουτ από 20 περίπου μέτρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκουμπερνάτ για το 1-0. Στη συνέχεια οι παίχτες του Κλειδίου αύξησαν και άλλο την πίεση τους στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αχ. Μανιφάβα να περνά ως αλλαγή στο ματς και τον Στέφανο Δήμο στην κορυφή της επίθεσης, ο οποίος αφού απείλησε με κεφαλιά στο 85', την οποία μπλόκαρε ο Βάντζος που αγωνίστηκε στο β' ημίχρονο ως κατά συνθήκη τερματοφύλακας στη θέση του τραυματία Κ. Γράδου, ο υψηλόσωμος επιθετικός κατάφερε με νέα κεφαλιά στο 92ο λεπτό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος, αφού το σουτ του Βαγγέλη Μανιφάβα στο 95' πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Μέκιος Σπύρος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας): Γράδος Κ. (46' λ.τρ. Βάντζος Ε.), Πανέτας Α., Τσώλας, Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Τασούλας, Γκανιάτσας Η., Χαϊντάρι, Νεραϊδιώτης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας): Γκουμπερνάτ, Γώγος, Μανιφάβας Ε., Βούλγαρης, Γράδος Ε. (72' Δήμος Σ.), Δήμητσας, Φελέκης, Πήττας, Δράκος, Αντωνίου, Τζελιλάι