Ισόπαλο το ντέρμπι του Σκουφά με την Καμπή (pics)

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στην Α' ΕΠΣΑ, ανάμεσα στο Σκουφά Κομποτίου και την ΑΕ Καμπής.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Σκουφάς και Καμπή στο μεταξύ τους παιχνίδι, με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Την ισοπαλία εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που πλησίασε στον πόντο το Σκουφά, και οι δύο τελευταίες αγωνιστικές αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με την τελευταία ειδικά, όταν ο Σκουφάς φιλοξενείται στους Αγ. Αναργύρους, να κρίνει πολλά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Καμπή, καθώς στο 3ο λεπτό, ο Δημουλιάς έκανε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για το Νίκαρη, που έτρεξε την μπάλα και απέναντι από τον Μπακόλα, σούταρε δυνατά, για το 0-1. Η αντίδραση του Σκουφά ήταν άμεση, αφού στο 6ο λεπτό, κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε με φάλτσα ο Γρηγορίου από αριστερά, με τον Στ. Δήμο με κεφαλιά να νικά τον Γεροδήμο που έκανε άστοχη έξοδο, για το 1-1. Η Καμπή, μόλις ένα λεπτό αργότερα, έκλεισε ένα φοβερό πρώτο 7λεπτο στο ματς, όταν με τους ίδιους πρωταγωνιστές με το πρώτο της γκολ, έφτασε στο 1-2, με το Δημουλιά με ωραία μεγάλη μπαλιά να βρίσκει και πάλι το Νίκαρη, που με εξαιρετικό τελείωμα στην απέναντι γωνία, νίκησε και πάλι τον Μπακόλα. Στο 13ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τρίτο γκολ, με το Δημουλιά να πιάνει εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η Καμπή ήταν πιο επικίνδυνη  επιθετικά και στο 18ο λεπτό απείλησε και πάλι, με το Δήμο να κάνει ωραία ενέργεια και σέντρα στο πέναλτι, με το Νίκαρη να εκμεταλλεύεται κακό διώξιμο αμυντικού και να γίνεται κάτοχος της μπάλας, όμως να κάνει αδύναμο τελείωμα. O ρυθμός μετά τη φρενήρη εκκίνηση των δύο ομάδων έπεσε, και μέχρι την ανάπαυλα δε σημειώθηκε κάποια φάση άξια αναφοράς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σκουφάς ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος, στο 53ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας  στην περιοχή της Καμπής, ο Μαλτέζος από το ύψος του πέναλτι σούταρε με σώματα μπροστά του, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η πρώτη στιγμή για την Καμπή στην επανάληψη ήρθε στο 62ο λεπτό, με τον Κωσταγιαννάκη να δοκιμάζει το πόδι του, όμως τον Μπακόλα να μπλοκάρει σταθερά. Στο 64ο λεπτό, η Καμπή έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ, όταν μετά από κόρνερ, ο Δ. Τζουμάκας νίκησε στον αέρα αντιπάλους αλλά και τον Μπακόλα, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο άουτ, για να απαντήσει ο Σκουφάς ένα λεπτό μετά, με γκολ, όταν μετά από εναλλαγή του Γρηγορίου με τον Παπαγιάννη σε κόρνερ και σέντρα του τελευταίου, ο Ντάβανος με ωραίο τελείωμα με τακουνάκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, με το Σταμάτη στο 72ο λεπτό να εκτελεί φάουλ, όμως την κεφαλιά του Κωσταγιαννάκη να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 80ο λεπτό, ο Φελέκης με την είσοδό του στο ματς επιχείρησε επικίνδυνη σέντρα σουτ, που ανάγκασε τον Μπακόλα σε δύσκολη επέμβαση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το δυνατό σουτ του Δημουλιά έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Καμπή συνέχισε να πιέζει και στο 85ο λεπτό είχε νέα καλή στιγμή, με το Φελέκη και πάλι, να σουτάρει, όμως τον Μπακόλα να διώχνει με το πόδι στη γωνία του. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες και όλα να κρίνονται πλέον, για την είσοδο στα μπαράζ, στα προσεχή παιχνίδια.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Τσιώρη Ιωάννα

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Καρδάσι, Χεμπέγια, Τσούμαλης (69' λ.τρ. Σιατής), Ντάβανος, Γρηγορίου, Μαλτέζος, Δήμος Στ., Ζαχαράκης (37' λ.τρ. Κώτσης), Στράτος (55' Δήμος Π.)

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Τζουμάκας Δ., Νίκαρης (78' Φελέκης), Κωσταγιαννάκης, Δήμος, Σταμάτης, Δημουλιάς (85' Στούπας)