Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Μέλισσα και Φλωριάδα

Η ΑΕΜ Μέλισσα έγινε η πρώτη ομάδα που έκοψε βαθμούς από τον Πρωταθλητή Χειμώνα, ΑΟ Φλωριάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη φάση στο 6ο λεπτό, με τον Σαγάνη να σουτάρει έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπακόλα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία με γκολ του Σπύρου, μετά από σπάσιμο της μπάλας με το κεφάλι από τον Τσίρο, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 18ο λεπτό και μετά από φάση από τα αριστερά, ο Αντωνίου βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή από πλάγια, όμως με το σουτ που επιχείρησε, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 20' δυνατό σουτ του Κατσαρού εκτός περιοχής, ο Νικολάου απέκρουσε στη γωνία του, ο Μαργαρίτης πήρε το ριμπάουντ, με τον Νικολάου να δείχνει τα αντανακλαστικά του, καθώς πρόλαβε να αποκρούσει από κοντά και αυτό το σουτ. Και ενώ όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι πίεζαν την αντίπαλη εστία, στο 28ο λεπτό, ο Κότσιαλος με δυνατό τάκλιν πρόλαβε τον Μαργαρίτη και με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Δράκο σε θέση τετ-α-τετ, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για το 1-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με τους γηπεδούχους να κρατάνε με άνεση το μηδέν στην άμυνα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν, και αφού προειδοποίησαν με μία κεφαλιά του Τσίρου από σέντρα του Αντωνίου που μπλόκαρε εύκολα ο Νικολάου, στο 53' ο Μαργαρίτης κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα στα πόδια και με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία ισοφάρισε σε 1-1.Στο 67' ο ίδιος παίκτης είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ που πέρασε λίγο δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Μέλισσας. Στο 69' παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ για τους γηπεδούχους, όταν από γέμισμα του Αντωνίου, ο Κακοχρήστος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα προς την εστία, με τον Νικολάου όμως να είναι σε ετοιμότητα και να βγάζει σε κόρνερ. Η Μέλισσα που στο β' ημίχρονο προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα και με στημένες φάσεις, είχε μία ωραία αντεπίθεση με τον Μανιώτη να σεντράρει όμορφα για τον Δράκο, όμως ο επιθετικός της ΑΕΜ δεν βρήκε καλά τη μπάλα με το κεφάλι. Στο 75' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ έπειτα από ατομική προσπάθεια του Αποστόλου, ο οποίος συνέκλινε προς το κέντρο και με σουτ από τα όρια της περιοχής νίκησε τον Νικολάου στην κλειστή του γωνία, σημειώνοντας το 1-2. Στο 77' ο Αντωνίου πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα, ο Τσίρος πλάσαρε από κοντά, όμως ο Νικολάου απέκρουσε με το πόδι και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο επόμενο λεπτό, ο Σαγάνης εκτέλεσε κερδισμένο φάουλ μπροστά από τον πάγκο της ομάδας του, και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Σιδηρόπουλος, νίκησε τους πάντες στον αέρα και ισοφάρισε σε 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού η Φλωριάδα πίεσε χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα, ενώ η Μέλισσα δεν μπόρεσε να χτυπήσει με κάποια αντεπίθεση, σε μία από τις οποίες πάντως ο Κακοχρήστος κέρδισε την απεθείας κόκκινη κάρτα του Βασιλάκη στο 88'.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Τράμπας Θωμάς

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Τσιάτσος, Καλαμπούκης, Κούσης, Κακοχρήστος (90' λ.τρ. Βασίλας), Κότσιαλος, Σαγάνης, Κωσταδήμας, Μανιώτης (72' Μήτσιος Θ.), Σιδηρόπουλος, Δράκος (85' Σεντόρης)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Αποστόλου, Κακάβας, Βασιλάκης, Καλαμπούκης (49' Μήτσιος Λ.), Τσίρος, Νικοπολίδης, Κατσαρός, Αντωνίου, Μαργαρίτης, Σπύρου (85' Βλάχας)