Ισοπαλία στο Πέτα για Μέλισσα και Φιλέλληνες

Στο 1-1 έμειναν στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Πέτα, οι γηπεδούχοι Φιλέλληνες και η Μέλισσα.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο μεταξύ τους παιχνίδι, οι Φιλέλληνες Πέτα με τη Μέλισσα στην έδρα των πρώτων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και μόλις στο 5ο λεπτό είχαν μεγάλη φάση να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Κότσιαλος δοκίμασε εξαιρετικό γυριστό σουτ, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Δράκος αστόχησε από κοντά. Η Μέλισσα τελικά άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Κότσιαλου, ο Σπύρου με πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, νίκησε το Γεροδήμο, για το 0-1. Η Μέλισσα συνέχισε να πιέζει και στο 22ο λεπτό άγγιξε το 0-2, όταν ο Κότσιαλος βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γεορδήμος το νίκησε με τα πόδια, ενώ και στην επαναφορά το πλασέ το κοντραρίστηκε. Οι Φιλέλληνες αντέδρασαν και αφού προειδοποίησαν με ένα γύρισμα του Σιαπάτη που κόπηκε τελευταία στιγμή, ισοφάρισαν στο 40ο λεπτό, όταν ο Τσέτσος έπιασε εξαιρετικό σουτ από τα 25 μέτρα και έστειλε την μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" του Νικολάου, για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα ήταν και πάλι εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, με τους Φιλέλληνες όμως να είναι πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση. Στο 58ο λεπτό, ο Σπύρου έπιασε φοβερό μονοκόμματο σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε στο έδαφος και βρήκε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι, με τον επόπτη να μένει στη θέση του και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα ότι η μπάλα έσκασε μέσα από τη γραμμή τέρματος. Στο 66ο λεπτό, ο Σιαπάτης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως δεν είχε καλή ισορροπία και σούταρε αδύναμα. Στο 77ο λεπτό, ο Σπύρου έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, έσπασε στον αφύλαχτο Τσιάτσο που όμως από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν πλάσαρε καλά και απομάκρυναν οι αμυντικοί. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κώτσης έκανε ωραία ενέργεια στην περιοχή της Μέλισσας και σουτ, που έβγαλε δύσκολα στη γωνιά του ο Νικολάου. Η Μέλισσα πίεσε στα τελευταία λεπτά για ένα γκολ, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Αθανασίου Άγγελος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Μπίζας, Ζάμπας (72' Αθανασιάδης), Κατέρος, Δήμος, Τσέτσος (72' Σταμάτης), Βάσιος, Γεωργής, Σιαπάτης, Ζιώρης, Κώτσης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μπέκας, Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Πάνος, Μπόκος (87' λ.τρ. Μπασιούκας), Τσιάτσος, Σαγάνης, Δράκος (76' λ.τρ. Ζάχος), Σπύρου, Κότσιαλος