Αγχωτική πρόκριση για την Αναγέννηση! (pics)

Δύσκολη νίκη με 2-1 για την Αναγέννηση, κόντρα στο Κλειδί, και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΑ.

Χάρη σε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με 2-1 κόντρα στο Κλειδί, που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και πίεσε στο τελευταίο τέταρτο, όμως του μένει μόνο η προσπάθεια. Στο 3ο λεπτό, η Αναγέννηση απείλησε, όμως η εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη έφυγε λίγο άουτ, με το Σταμούλη να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης. Στο 9ο λεπτό, η "Α" πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Παπακίτσος σέντραρε, και ο Δημητρέλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Το Κλειδί αντέδρασε, και αφού απείλησε με σουτ του Μπαλαδήμα από πλάγια που βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 23', όταν μετά από φάουλ του Κατσαρού στο δεύτερο δοκάρι, ο Στ. Μανιφάβας από κοντά έχασε σημαντική ευκαιρία. Η Αναγέννηση από τη μεριά της, ήταν πιο αποτελεσματική, και στο 45ο λεπτό, έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από φάουλ του Αναστασιάδη, ο νεοαποκτηθείς Μιχάλης, με κεφαλιά, έγραψε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο 55ο λεπτό, με τον Κραμπή να σουτάρει και μετά από κόντρα, το Σταμούλη να μπλοκάρει. Στην αμέσως επόμενη φάση, το Κλειδί, πάτησε περιοχή, με το Μίγδο να κάνει το γύρισμα, όμως το Μυσιούδη να κόβει τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Στο 71ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Μπαλαδήμα, ο Μαλιζόγλου έδιωξε με γροθιές, και ο Χάρος, με πολύ δύσκολο γυριστό ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1. Στο 75ο λεπτό, μάλιστα, το Κλειδί, πάτησε ξανά στην περιοχή της Αναγέννησης, σε στημένη φάση, όμως το γυριστό σουτ του Πέτσα, μπλόκαρε ο Μαλιζόγλου. Το Κλειδί πίεσε στα τελευταία λεπτά, με την Αναγέννηση ωστόσο να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ είχε και μια φάση στις καθυστερήσεις, με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει άστοχα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Αναγέννηση νικήτρια να προκρίνεται στους "4" του θεσμού του Κυπέλλου, περιμένοντας τον αντίπαλό της.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Νίκου Θοδωρής

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς) : Μαλιζόγλου, Χεμπέγια (75' Σκανδάλης), Κατσιγιάννης (88' Τσιλιγιάννης), Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Δημητρέλος (88' Τσιώλης), Κραμπής (75' Γρηγορίου), Μιχάλης (60' Παπαδόπουλος), Αναστασιάδης, Παπακίτσος Δ.

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Σταμούλης, Χάρος, Μανιφάβας Β. (60' Δήμος), Μανιφάβας Στ. (46' Σταμούλης Χ.), Πέτσας, Μπαλαδήμας, Φελέκης (84' Κολιοκώστας), Βασιλάκης, Κατσαρός, Αντωνίου (70 Δράκος), Μίγδος (60' Γώγος)