Ισοπαλία στο ντέρμπι ουραγών για Πέτα και Άγιο Σπυρίδωνα (pics)

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο ντέρμπι ουραγών, οι Φιλέλληνες με τον Παναγροτικό, μένοντας στο 2-2.

Στην ισοπαλία έμειναν Φιλέλληνες Πέτα και Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα στο ντέρμπι της ουράς της Α' ΕΠΣΑ, με τις δυο ομάδες σίγουρα να θέλουν κάτι παραπάνω από το ματς, αφού βρίσκονται στις δύο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ματς, και αφού απείλησαν στο 5' με άστοχο σουτ του Μένα, πήραν προβάδισμα ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Χαριτόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, και η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα, για το 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα, λίγο έλειψε να έχουμε  και το 0-2, όμως ο Μουστακλής από καλή θέση, πλάσαρε άουτ. Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή στιγμή ευτύχησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν μετά από κόρνερ του Σφήκα και πρώτη κεφαλιά του Τάγκα, ο Κώτσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η χαρά των Φιλελλήνων δεν κράτησε αφού στο 17ο λεπτό, ο Γεωργάρας έκλεψε από το Σιαπάτη, και μοίρασε στο Χαριτόπουλο που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-2, με το δεύτερο τέρμα του. Η απάντηση των Φιλελλήνων ήταν και πάλι άμεση, με τον Κώτση στο 23ο λεπτό να εκμεταλλεύεται βαθιά μπαλιά, καθώς και την κακή εκτίμηση του Κατσούλα, και να γράφει το 2-2. Μέχρι την ανάπαυλα, ο Παναγροτικός είχε μια καλή στιγμή με το Μουστακλή να σουτάρει άστοχα, και το 2-2 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έψαξαν ένα γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, με τον Τσάκαλο για το Πέτα, να απειλεί στο 58' και στο 63' με ισάριθμα σουτ που έφυγαν άουτ. Για τους φιλοξενούμενους απείλησε ο Μένα στο 67', με το Σιαπάτη εξουδετερωμένο όμως να αστοχεί, ενώ ο ίδιος παίκτης, τρία λεπτά αργότερα, άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν στο τελευταίο 20λεπτο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, και είχαν ένα καλό σουτ του Γεωργή που δε βρήκε εστία, και το σκορ δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση η καθεμία, ο Παναγροτικός για ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ, ενώ το Πέτα για το μη καταλογισμό ενός πέναλτι.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Στούπας Χρήστος - Βασίλα Φωτεινή

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός, Γούλας, Τσουρής, Γεωργής, Τσέτσος (46' Κώστας), Μακρής (46' Κώτσης Α.), Σφήκας (80' Ευθυμίου), Τάγκας, Τσάκαλος, Κώτσης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος) : Κατσούλας (46' Τσάτσος), Βαϊτσης, Μπότσαρης, Ντάκουλας, Γεωργάρας Θ., Νταλάκας (57' Γείτονας Θ.), Γεωργάρας Λ., Μένα, Μουστακλής, Βράκας, Χαριτόπουλος (44' λ.τρ. Γεωργάρας Κ.)