Ισοπαλία στο Μενίδι, στο 1-1 ΑΕΜ και Νίκη Καλαμιάς (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν από φάουλ του Κολιούλη από τα δεξιά, ο Μπαλάτσας έκανε κεφαλιά-πάσα και ο Νούσιας με ωραίο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Δημήτρη Καραχάλιο, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μία καλή ευκαιρία με πλασέ του Μουζακίτη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Μπόλης με διπλή προσπάθεια έβγαλε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Καλαμιάς προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, όμως ο Γκυζέλης μετά από ωραία μπαλιά του Μπακοχρήστου σούταρε αδύναμα απέναντι από τον Μπόλη, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Μάλιστα το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα πιο δύσκολο, αφού στο 72' έμειναν με παίκτη λιγότερο γιατί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Άρης Καραχάλιος. Τρία λεπτά αργότερα, σουτ του Παντιώρα εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Καραχάλιος στη γωνία του. Η Νίκη αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο κατάφερε μετά από στημένη φάση να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπακοχρήστου από τα αριστερά, ο Μπόλης έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα πήρε ύψος, ο Μουζακίτης πήδηξε ψηλά και από το κεφάλι του η μπάλα πήγε στον Ζιώγα, ο οποίος με προβολή από το ένα μέτρο ισοφάρισε σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δύο ομάδες επιδίωξαν να πετύχουν κάποιο γκολ το οποίο θα τους έδινε τη νίκη, όμως οι τελικές αποφάσεις ήταν κακές.

Οι γηπεδούχοι στο β' ημίχρονο διαμαρτύρονται για πέναλτι σε χέρι του Ευθυμίου μετά από προσπάθεια του Θανάση, καθώς επίσης και για λάθος καταλογισμό φάουλ εις βάρος του Τσιάπαλη, από το οποίο προήλθε το κόρνερ της ισοφάρισης. Διαμαρτυρίες υπάρχουν και για το γκολ των φιλοξενούμενων, ότι ο Ζιώγας ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τέλος, να σας ενημερώσουμε ότι μετά την απομάκρυνση του Παναγιώτη Νίκου από τον πάγκο της ΑΕΜ, προπονητής της ομάδας έχει αναλάβει ο Θοδωρής Μπαλάτσας (φωτο κάτω), που θα έχει διπλό ρόλο πλέον στην ομάδα (προπονητής-παίκτης). Ο 36χρονος Μπαλάτσας, ο οποίος έχει μια πλούσια ποδοσφαιρική καριέρα, ξεκίνησε από πέρυσι τα πρώτα του βήματα στην προπονητική, καθώς είναι προπονητής στο παιδικό τμήμα του Σκουφά Κομποτίου, ενώ πρόσφατα απέκτησε και το δίπλωμα UEFA C.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Λάμπρου Χάρης - Στούπας Χρήστος

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μπόλης, Κασελούρης, Καλαμπούκης, Τσιάπαλης, Στασινός, Θανάσης, Μπαλάτσας, Κάλλιας (56' Παντιώρας), Κολιούλης, Τσουλουφίδης, Νούσιας (79' Μαλτέζος)

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας): Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Νταλάκας, Κατσιγιάννης, Ευθυμίου, Μπακοχρήστος, Καραχάλιος Αρ., Καραχάλιος Β., Γκυζέλης, Ζιώγας, Μουζακίτης