Ισοπαλία για Φιλοθέη και Αγ. Αναργύρους (pics)

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη γηπεδούχο Φιλοθέη και τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν ΑΟ Φιλοθέης και ΑΟ Αγ. Αναργύρων σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με φάσεις εκατέρωθεν, και τελικό σκορ 1-1, που κρίθηκε από δύο εκτελέσεις πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη τους καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 10ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Δόσης, γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά, στο 20ο λεπτό, με τον Αγγ. Καραγιάννη να κάνει το γυριστό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Παππά, με τον ίδιο παίκτη να κάνει νέο σουτ εντός περιοχής, στο 23ο λεπτό, που "έσπασε" σε σώματα και έφυγε κόρνερ. Η Φιλοθέη έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 26ο λεπτό, και πάλι ο Αγγ. Καραγιάννης σούταρε, ο Παππάς απόκρουσε, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι στο νεαρό, που ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, με το Δήμο από την άσπρη βούλα να γράφει το 1-1. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, και με ανεβασμένη ψυχολογία, έψαξαν την ολική ανατροπή, με το Δήμο στο 30ο λεπτό να κάνει προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ με το αριστερό που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο πολύ καλός σήμερα, Άγγελος Καραγιάννης σούταρε από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Οι Αγ. Ανάργυροι μετά το γκολ τους, απείλησαν ξανά στο 40ο λεπτό, φτάνοντας μάλιστα κοντά σε νέο τέρμα, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δόση, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, και στο 43ο λεπτό, είχαν νέα καλή στιγμή, όταν σε σέντρα σουτ του Καζναφέρη, ο Σακκάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, η οποία έφυγε λίγο άουτ, με το 1-1 να παραμένει.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 55ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Καζναφέρη, ο Δόσης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας στο πρώτο δοκάρι, όμως η προβολή του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ η Φιλοθέη είχε ένα καλό φάουλ με το Γιάννη Μπαλαδήμα που έφυγε εκτός. Η επόμενη φάση ήρθε στο 70ο λεπτό, όταν ο Λάμπρος Μπαλαδήμας εκτέλεσε φάουλ για τους Αγίους, με τον Μπόλη να διώχνει σε κόρνερ πολύ δύσκολα. Σε γενικές γραμμές, το δεύτερο μέρος είχε λιγότερες φάσεις από ότι το πρώτο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση στο τέλος, με το Βασιλάκο για τη Φιλοθέη, στο 88ο λεπτό να προσπαθεί να κρεμάσει τον Παππά αλλά να αστοχεί, και το Σαγάνη, για τους φιλοξενούμενους να έχει ένα δυνατό σουτ, που σταμάτησε στα σώματα. Κάπως έτσι, το 1-1, που φαντάζει δίκαιο, παρέμεινε μέχρι τέλους, με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται τους πόντους, και τη φιλοξενούμενη ομάδα να "πονά" περισσότερο από την απώλεια βαθμών, αφού ο Παναγροτικός μετά τη νίκη του μέσα στο Κομπότι, ανέβηκε στην 4η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ (σε περίπτωση που αυτά γίνουν), με τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων να υποχωρεί 5ος.

Διαιτητής : Σιαμέτης Αλ. (Ηπείρου)  Βοηθοί : Γεωργίου Δ. (Ηπείρου) - Γεωργίου Α. (Ηπείρου)

ΑΟ Φιλοθέης : Μπόλης, Ζώης, Ευθυμίου, Μπαλαδήμας, Γαλάνης, Τζούνης (75' Κιούρα), Τσιάπαλης, Τολιάκης (80' Παππάς), Δήμος, Καραγιάννης Δ., Καραγιάννης Αγγ. (90' Κατσιγιάννης)

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Κανταρέλης (80' Θανάσης), Γιαννούλης, Κακάβας, Σαγάνης, Δημουλάς, Σακκάς, Καζναφέρης (70' Μάρκος), Δόσης (75' Τζελιλάι), Μπαλαδήμας, Τζίμας