Πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚΠ ο Αίας

Με 3-0 επικράτησε της ΑΕΚΠ, ο Αίας, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του, μένοντας σταθερά στην 3η θέση.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Αίας Ράχης, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κιρκιζατών, επικρατώντας με 3-0, και παρέμεινε σταθερά, μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, στο 10ο λεπτό, όταν ο Παππάς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έκανε όμως μια ντρίπλα παραπάνω και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, κάτι που δε συνέβη και στο 15ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚΠ, η μπάλα έμεινε στον αέρα και κατέληξε στον Παππά, που από κοντά αυτή τη φορά, δε λάθεψε και έγραψε το 1-0. Λίγο νωρίτερα, οι Κιρκιζάτες είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Σερέτης έπιασε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Γκουσάιλα σε δύσκολη επέμβαση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τους νεαρούς των Κιρκιζατών να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις, με τον κακό αγωνιστικό χώρο να μη βοηθά.

Στην επανάληψη, ο Αίας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν στο 65ο λεπτό, ο Γκουσάιλα εκτέλεσε πολύ δυνατά ελεύθερο χτύπημα και η πορεία της μπάλας, που έσκασε ξεγέλασε το Σταύρου, καταλήγοντας στα δίχτυα, με το 2-0 με αυτό τον άκρως ασυνήθιστο τρόπο να είναι γεγονός. Ο Αίας έψαξε και τρίτο γκολ, χωρίς να είναι ιδιαίτερα ζωηρός, και το βρήκε στο 80ο λεπτό, όταν και κλείδωσε τη νίκη του, με τον Κορέλη να βρίσκει με όμορφη κάθετη πάσα τον Κόξια, που τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Πλέον, οι γηπεδούχοι στρέφουν την προσοχή τους στο πολύ δύσκολο ματς με την πρωτοπόρο Δόξα, στο οποίο πρέπει να δείξουν το καλύτερο δυνατό πρόσωπο, ενώ και η ΑΕΚΠ έχει δύσκολο έργο, αφού φιλοξενεί την Ανέζα, που "καίγεται" για βαθμούς, όντας στο κυνήγι της Δόξας.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Καραγιάννης Θοδωρής

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Ευαγγέλου, Καλαμπαλίκης (85' Κωνσταντάκης), Κατέρος (46' Κόξιας), Αβραμίδης, Γιώτης, Μπέτσας (60' Σάλλας), Κωνσταντίνου, Κορέλης, Τσίρος (80' Χαϊντάρι), Παππάς

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Κωνσταντινίδης) : Σταύρου, Δοσούλας (86' Σκούρας), Σκαλτσογιάννης (63' Βούλγαρης), Μαρέτας, Σιαφάκας, Χασκής, Πλούμπης, Κοντός, Μπέλλος, Σερέτης, Μπασδέκης (50' Μπασιούκας)