Ισοπαλία για ΑΕΞ και Αγ. Παρασκευή (pics)

Στο 2-2 έμειναν ΑΕ Ξηροβουνίου και Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής, σε ένα ωραίο ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες με αρκετά νέα παιδιά.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν ΑΕΞ και Ολυμπιάδα, στο ματς του πρωινού προγράμματος της Β' ΕΠΣΑ, με τις δύο ομάδες, στις οποίες αγωνίζονται αρκετά νέα παιδιά, να μένουν στο 2-2. Στο πρώτο δεκάλεπτο, υπήρξαν δύο καλές φάσεις, από μία εκατέρωθεν, με τον Πάνο για την Αγία να σουτάρει άουτ, και το Μουστακλή από πολύ καλή θέση να νικιέται από τον Τσουπρά. Στο 16ο λεπτό, μετά από φάουλ του Τσόλη, η μπάλα είχε ως τελικό αποδέκτη το Μουστακλή, που νικήθηκε όμως και πάλι από τον Τσουπρά, με την Ολυμπιάδα να παίρνει το προβάδισμα στο 21ο λεπτό, όταν μετά από απομάκρυνση της άμυνας, η μπάλα έφτασε στο Νίκα, και εκείνος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έγραψε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 25ο λεπτό, με το Ζιώρη να αστοχεί από καλή θέση, με την ΑΕΞ στη συνέχεια να παίρνει την κατοχή και να φτάνει κοντά στο γκολ με τον Μπουκουβάλα που σούταρε λίγο άουτ, στο 27ο λεπτό, αλλά και με του Σούρλα, που νικήθηκε από τον Τσουπρά. Στο τελευταίο τέταρτο, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δε σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, με την Ολυμπιάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, νωρίς, καθώς στο 54ο λεπτό, ο Τσόλης της Ολυμπιάδας έφυγε σε τετ α τετ, ο Ζιώγος το νίκησε, όμως η μπάλα κατέληξε στο Ζιώρη, που από πλάγια θέση κατάφερε να βρει εστία, γράφοντας το 0-2. Στο 60ο λεπτό, σε μια φάση σημαντική για την εξέλιξη του ματς, ο Πάνος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Ολυμπιάδα να μένει με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και απείλησαν στο 63ο λεπτό, με τον Παππά να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, όμως τον Τσουπρά να διώχνει. Στο 78ο λεπτό, η ΑΕΞ κατάφερε να μειώσει, όταν μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Ολυμπιάδας, η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα, και εκείνος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-2. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, με το Μουστακλή, στο 87ο λεπτό να πιάνει γυριστή κεφαλιά, όμως τον κατά συνθήκην τερματοφύλακα, Παπασπύρο να διώχνει με τα πόδια. Οι προσπάθειες του Ξηροβουνίου, καρποφόρησαν στο 93ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα, που με δυνατό σουτ σημείωσε και δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Στα τελευταία τρία λεπτά, η ΑΕΞ προσπάθησε για την ολική ανατροπή, όμως Κυριαζής και Κόρδας δεν κατάφεραν να σκοράρουν και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από 1 βαθμό.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Ζιώγος (72' Σταμούλης), Μπουκουβάλας, Κωστανίκος (85' Βλάρας), Κλεισούρης Ευθ., Παππάς, Τσόλης (67' Τζουβάνος), Γκόκας (67' Γεωργίου), Σούρλας (85' Κλεισούρης Θ.), Κυριαζής, Μουστακλής, Κόρδας

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Τσουπράς (82' λ.τρ. Παπασπύρος), Βαγγελής, Νίκας (56' Αθανασίου), Μόγιας, Παχούλας, Δημητρίου, Τσόλης, Πάνος, Κατσάνος (56' Δήμος), Νικόλαος, Ζιώρης