Ισοπαλία 3-3 για Αχιλλέα και Μέλισσα

Σε ένα παιχνίδι που προσέφερε πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ, Αχιλλέας Νεοχωρίου και ΑΕΜ Μέλισσα αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 για την 15η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από ισοπαλίες και ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά, όμως τελικά έμειναν στο "Χ" για ακόμη ένα παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Σιδηρόπουλο να έχει ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ. Στο 5ο λεπτό ο Αχιλλέας βγήκε στην αντεπίθεση και ο Κωσταδήμας με πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Νικολάου, κάνοντας το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 10ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 17ο λεπτό οι παίκτες του Νεοχωρίου χτύπησαν εκ νέου στην κόντρα με τον Κωσταδήμα, ο οποίος αυτή τη φορά πέρασε τον Νικολάου και σε κενό τέρμα έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 35' από εκτέλεση κόρνερ ο Cela με κεφαλιά έκανε το 3-1, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του απέναντι στο φαβορί για τη νίκη πριν την έναρξη του αγώνα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για να σώσουν ότι μπορούν από το σημερινό ματς. Στο 53' από εκτέλεση φάουλ του Τσιάτσου και σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, ο Σαγάνης μείωσε σε 3-2 και έβαλε ξανά την ομάδα του στον αγώνα. Ο Κωσταδήμας λίγο αργότερα λίγο έλειψε σε νέα αντεπίθεση να πετύχει και τρίτο τέρμα, όμως αυτή τη φορά στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα κόλλησε στη λάσπη. Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Λούκα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Τσιώρη και να αποβάλλεται. Οι παίκτες της Μέλισσας εκμεταλλεύτηκαν αυτή την αριθμητική υπεροχή και στο 75' από εκτέλεση κόρνερ του Μανιώτη, ο Καλαμπόκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα από νέα εκτέλεση κόρνερ λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδα του, όμως αυτή τη φορά ο Χαλκιάς του είπε "όχι". Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν με γεμίσματα να πετύχουν ακόμη ένα γκολ στο παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τέλος, να αναφέρουμε ότι στο 90' ο Αχιλλέας έμεινε με 9 παίκτες, καθώς ο Artenis είδε κι αυτός δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκα από το παιχνίδι.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Χρήστος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Χαλκιάς, Κολιός, Κολιογιάννης, Νάτσιος, Κοστρένι, Λούκα, Βούλγαρης, Δήμου (74' Δήμος), Cela, Κωσταδήμας, Artenis

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Μήτσιος, Καλαμπόκης, Σαμαρτζής (63' Δράκος), Σεντόρης, Κότσιαλος, Κούσης (38' Μανιφάβας), Σαγάνης, Μανιώτης, Τσιάτσος, Σιδηρόπουλος