Ισοπαλία 2-2 για Αστέρα και Ολυμπιάδα στα Ρόκκα (pics)

Ισόπαλο έληξε και το ματς του β' γύρου ανάμεσα στον Αστέρα Ρόκκα και την Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής.

Σε ένα παιχνίδι που ο δυνατός αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, Αστέρας και Ολυμπιάδα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν άμεση απάντηση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τον Τριφι να πατά στον Θεοδώρου στο 19', ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σεϊμένη. Ακολούθησε στο 24' σουτ του Φ. Παπανδρέου μέσα από τη μεγάλη περιοχή από σέντρα του Χ. Παπανδρέου που έβγαλε δύσκολα ο γκολκίπερ του Αστέρα, με τον Αστέρα να φαίνεται για πρώτη φορά επιθετικά στο ημίωρο της αναμέτρησης, όταν από αρκετά πλάγια, ο Κρεμίδας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το παραθυράκι του Δ. Δήμου που αγωνίστηκε κατ' ανάγκη ως τερματοφύλακας, ενώ στο 33' σουτ του Κωστή δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, όταν ο Κρεμίδας με ωραία κάθετη βρήκε στην περιοχή τον Λιόντο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη γωνία, εκεί που ο Δήμος παρά την προσπάθεια που έκανε δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά με στόχο την άμεση ισοφάριση, και στο 49', σουτ του Φ. Παπανδρέου από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ενστικτωδώς ο Σεϊμένης, ενώ στο επόμενο λεπτό, από βαθιά μπαλιά του Τσόγκα, η μπάλα πέρασε στον Πλακιά, ο οποίος γύρισε παράλληλα για τον Δάσκαλο που πάνω από τη γραμμή δεν αστόχησε για το 1-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ στο 66ο λεπτό, με τον Κρεμίδα να εκτελεί ωραία το φάουλ από τα δεξιά και τον Γ. Πανέτα με ωραίο γυριστό σουτ στην καρδιά της άμυνας να κάνει το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα, όταν στο 70ο λεπτό, από μπαλιά του Σάνι ο Πλακιάς γύρισε ωραία με το σώμα στην περιοχή και σούταρε δυνατά με το αριστερό, και παρά την κόντρα των αμυντικών, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2, με τον έμπειρο αμυντικό στο ντεμπούτο του να αγωνίζεται στο β' μέρος ως επιθετικός και να πετυχαίνει γκολ και ασίστ. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα της Αγ. Παρασκευής έφυγε στην αντεπίθεση, όμως ο Σάνι από θέση τετ-α-τετ, ύστερα από κάθετη του Πλακιά, νικήθηκε από τον Σεϊμένη. Στο 87' ο Μήλιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει με το δυνατό συρτό σουτ τον Δήμο που μπλόκαρε σταθερά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ολυμπιάδα έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή, όμως ο Παχούλας από καλή θέση ύστερα από αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν σούταρε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό νέο σουτ του Παχούλα από τη γωνία της μικρής περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τη νίκη θα μπορούσαν όμως να πάρουν στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς και οι γηπεδούχοι, όμως το μακρινό σουτ του Νεραϊδιώτη έπειτα από κόντρα επίθεση πέρασε λίγο άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν. - Γκανιάτσας Ηλ.): Σεϊμένης, Αθανασίου (65' λ.τρ. Τσώλας), Συγίζης, Ζαρκάδας (28' λ.τρ. Δήμος Λ.), Μήλιος, Μάης, Μπάσιος, Νεραϊδιώτης, Πανέτας Γ., Κρεμίδας, Λιόντος (78' Γκανιάτσας)

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης): Δήμος Δ., Παπακώστας (30' λ.τρ. Κωστής), Σάνι, Παχούλας, Δήμος Κ., Πλακιάς, Παπανδρέου Φ., Θεοδώρου, Τρίφι (46' Τσόγκας), Δάσκαλος, Παπανδρέου Χ. (78' Παπαγιάννης)