Ισοπαλία 1-1 μεταξύ ΠΑΣ Κομμένου και Φιλελλήνων Πέτα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΣ Κομμένο και τους Φιλέλληνες Πέτα.

Στο 1-1 έμειναν στο αποψινό παιχνίδι ο ΠΑΣ Κομμένου με τους Φιλέλληνες Πέτα. Η ομάδα του Κομμένου με την ισοπαλία αυτή υποχώρησε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς μετά το σερί των επτά νικών, ήρθε την προηγούμενη αγωνιστική η εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με τον ΠΑΣ Ανέζα, ενώ σήμερα οι Φιλέλληνες κατάφεραν να αποσπάσουν την ισοπαλία, σε ένα παιχνίδι που στο τέλος θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να κατακτήσουν την τέταρτη θέση και να έχουν το πλεονέκτημα έδρας στα play-off. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο δυνατός αέρας επηρέασε τις κινήσεις των παικτών, με αποτέλεσμα να παιχτεί ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαρά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα στο 27ο λεπτό, ο Γεωργής με μακρινό σουτ λίγο κάτω από το κέντρο να κάνει το 0-1, με την ομάδα του Κομμένου να μην μπορεί να βρει αντίδραση στο γκολ στα υπολειπόμενα λεπτά του α' μέρους.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά τους διαδρόμους, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κομμένου να ψάχνει ανορθόδοξα και με γεμίσματα την ισοφάριση, όμως οι αμυντικοί των Φιλελλήνων ήταν καλά τοποθετημένοι και απομάκρυναν. Τελικά, στο 72ο λεπτό ο Διονύσης Νάτσιος με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ακόμη πιο ψηλά ψάχνοντας την ανατροπή, όμως τα κενά που άφηναν στα μετόπισθεν θα μπορούσαν να τα εκμεταλλευτούν οι Φιλέλληνες και να φύγουν ακόμη και με το διπλό από το γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας στις Κεραμάτες.  Στο 77' ο Άγγελος Μακρής από θέση τετ-α-τετ, είδε τον Κόπανο να αποκρούει με δυσκολία, ενώ στο 82' μετά από λάθος της άμυνας, ο Λάλος πλάσαρε, με τον Κόπανο να τον σταματά. Στην τελευταία αξιόλογη φάση, στο 88', ο Γεωργής με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ προσπάθησε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Κόπανο στο ματς, ο οποίος κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Βουρλόκας Ζάχος - Βασιλάκης Στέργιος

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Σ. (46' Νάτσιος Χ.), Στόγια (87' Σερδενές), Κοντογιάννης, Κοσμάς, Ρίζος, Κωσταδήμας, Νάτσιος Δ., Κατσούλης, Νάτσιος Ε. (87' Φάκος)

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Πεπώνης, Ξανθός, Γούλας, Ντιβέρης, Γεωργής, Θεοχάρης, Κώτσης Α., Σφήκας, Τάγκας (75 Κώτσης Δ.), Μακρής (85' Ροβίνας), Λάλος (85' Μουσαβερές)