Ισοπαλία (1-1) για Αχιλλέα και Νίκη

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Νίκη Καλαμιάς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο σημερινό παιχνίδι στο Νεοχώρι, με τον Χαλκιά να αποκρούει σε κόρνερ σουτ του Βασίλη Καραχάλιου. Στην ευκαιρία αυτή οι γηπεδούχοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα, με μία κεφαλιά του Βούλγαρη από σέντρα του Κωσταδήμα που πέρασε λίγο άουτ. Στο 35' ο Γκυζέλης με κάθετη πάσα βρήκε τον Μουζακίτη, ο οποίος όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Χαλκιά. Στο 40' ο Κωσταδήμας με απευθείας εκτέλεση φάση προσπάθησε να απειλήσει τον Δημήτρη Καραχάλιο, όμως η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και έδωσε τον χρόνο στον τερματοφύλακα να αποκρούσει. Στο 42΄ο Μπακοχρήστος σούταρε, όμως ο Χαλκιάς απέκρουσε με τις γροθιές.

Στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό, η μπάλα μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των παικτών της Νίκης έφτασε στον Γκυζέλη ο οποίος σούταρε, ο Χαλκιάς απόκρουσε και στην επαναφορά ο Μουζακίτης έκανε το 0-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα από λάθος απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Έντι Λούκα έξω από την περιοχή, ο οποίος με δυνατό σουτ στη γωνία ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια ακολούθησαν τρεις καλές ευκαιρίες για την ομάδα της Καλαμιάς να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Βασίλης Καραχάλιος με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ο Μουζακίτης ανάγκασε με σουτ του τον Χαλκιά να αποκρούσει δύσκολα με τις γροθιές, ενώ ο επιθετικός της Νίκης έχασε την ευκαιρία να σκοράρει εκ νέου από θέση τετ-α-τετ. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Κωσταδήμας προσπάθησε με την ικανότητα του στις στημένες φάσεις να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μάλιστα στο 88΄ ο μεσοεπιθετικός του Αχιλλέα έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ από τη μικρή περιοχή να κάνει το 2-1.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Χαλκιάς, Βέλο, Κοστρένι, Cela, Νάτσιος, Βούλγαρης, Δήμος (66' Artenis), Λούκα, Stoja, Κωσταδήμας, Δήμου (78' Ανδρέας)

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας): Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Ευθυμίου, Νταλάκας, Κατσιγιάννης Β., Καραχάλιος Β., Ζιώγας, Καραχάλιος Αρ., Μουζακίτης, Μπακοχρήστος (82' Κριτσιμάς), Γκυζέλης