Η λευκή ισοπαλία ήταν αρκετή για την πρόκριση του Αστέρα επί του Δία (pics)

Το 0-0 με τον Δία Κωστακιών ήταν αρκετό για τον Αστέρα Ρόκκα, καθώς είχε αποκτήσει πλεονέκτημα τερματίζοντας μία θέση παραπάνω στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

O Αστέρας Ρόκκα πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας, όπου τον περιμένουν οι Φιλέλληνες στο Πέτα, και για την πρόκριση στον τελικό θα πρέπει να επαναλάβουν παρόμοια έκπληξη με αυτή που είχαν κάνει πριν 10 χρόνια στον Καλόβατο κόντρα στην ΑΕΚΠ. Οι γηπεδούχοι ήρθαν 0-0 με τον Δία και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είχαν και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας, εξασφάλισαν το εισιτήριο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο 8' είχαν ένα μακρινό σουτ με τον Α. Σίμο που δεν ανησύχησε τον Ντεκούλη, οι γηπεδούχοι πλησίασαν πρώτοι πιο κοντά στο γκολ στο 14', όταν ο Χ. Γκανιάτσας πάσαρε στον Γ. Πανέτα στο σημείο του πέναλτι, όμως αυτός υπό πίεση των δύο στόπερ δεν κατάφερε να βρει εστία. Ακολούθησε νέα μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα του Υφαντή, ο Χ. Γκανιάτσας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βασιλάκη, με τον Δία να απαντά στις ευκαιρίες στο 26' με τον Βάντζο, ο οποίος σε μπαλιά του Π. Σίμου στην πλάτη της άμυνας, προσπάθησε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Ντεκούλη, ο οποίος όμως τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Στο 32' πό σέντρα του Κρεμίδα, ο Τασούλας από καλή θέση έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, για να διαμαρτυρηθούν στη αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι για πέναλτι στον Γ. Πανέτα σε μαρκάρισμα του Αθανασούλα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον πολύπειρο επιθετικό του Αστέρα. Στην τελευταία φάση του α' μέρους, ο Π. Σίμος με φαλτσαριστό μακρινό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ντεκούλη, ο οποίος όμως έλεγχε την πορεία της μπάλας.

Στην επανάληψη, οι αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγότερες, με τον Ντεκούλη να προλαβαίνει τον Μολώνη που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και να διώχνει στα πλάγια μετά από βαθιά μπαλιά του Βασιλείου, ενώ ο Μήλιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ που θα τους έδινε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης, όμως στο 52ο λεπτό, από την κάθετη του Γ. Πανέτα, Χρυσόστομος και Ηλίας Γκανιάτσας μπερδεύτηκαν με αποτέλεσμα να στείλουν τη μπάλα πάνω στο Βασιλάκη, ενώ στο 65' από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου και λάθος απομάκρυνση των αμυντικών, ο Σιαπέρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω στον γκολκίπερ του Δία. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν περισσότερους παίχτες στην επίθεση για να πετύχουν το εκτός έδρας γκολ που θα έδινε σε αυτούς την πρόκριση, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια από τα στημένα που κέρδισαν.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Νικολάου Βαγγέλης

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντεκούλης Γ., Υφαντής, Συγίζης, Τασούλας (60' Γκανιάτσας Ηλ.), Χαϊντάρι, Μάης, Μήλιος, Γκανιάτσας Χ. (85' Πανέτας Αλ.), Κρεμίδας, Πανέτας Γ., Σιαπέρας

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης Α.): Βασιλάκης, Καρίνας, Λαζανάς, Βασιλείου, Αθανασούλας, Κωτσαρίνης (80' Τάγκας), Σίμος Π. (70' Μπολιεράκης), Σίμος Α. (75' Μπεκιάρης), Μολώνης (70' Μπέλλος), Καϋμενάκης (75' Σίμος Ν.), Βάντζος