Η ΑΕΞ «πέρασε» από τη Γραμμενίτσα και βλέπει ξανά play-off

Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Ξηροβουνίου, η οποία έπιασε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα την ΑΕ Καμπής και τον Απόλλων Γλυκορίζου που στραβοπάτησαν εντός έδρας.

Η ΑΕΞ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση στη Γραμμενίτσα με την τοπική ομάδα κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο από το α' κιόλας ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Τρούλλης δέχθηκε την πάσα του Παπανίκου και με ωραίο μακρινό σουτ έκανε το 0-1. Στο 23ο λεπτό ήρθε και το 0-2 για την ομάδα του Ξηροβουνίου, όταν μετά από κόρνερ του Βίτσιου ο Θάνος έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν την κατοχή και την υπεροχή στο παιχνίδι, δημιούργησαν και άλλες αξιόλογες φάσεις με τους Δόση, Τρούλλη και Βίτσιο όμως να μην μπορούν να πετύχουν κάποιο άλλο τέρμα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να δώσουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Φώτης από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσάϊμο που απέκρουσε.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Χ.): Νάκος, Σκορίλας (85' Βούλγαρης), Νάτσιος, Μπασιάκος, Παππάς Θ., Φώτης, Δάρδας, Παπαευθυμίου, Δημητρίου (46' Πανέτας Γ.), Τσιγαρίδας (70' Κάτσινος), Μπιθυκούκης (46' Παππάς Φ.)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Παπανίκου, Θάνος (61' Ζιώρης), Καλιακάτσος, Σιαμέτης (54' Γεωργάρας), Μανδουραράκης (72' Τσιάπαλης), Τζούκας, Βίτσιος, Ανυφαντής, Τρούλλης, Δόσης