Η ΑΕΞ νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με την Καμπή

Τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕ Καμπής πήρε η ΑΕ Ξηροβουνίου με σκορ 2-0, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Καμπής, το οποίο αποτελεί κοινή έδρα των δύο ομάδων.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Το παιχνίδι το οποίο παρακολούθησαν περίπου 300 θεατές, ήταν σε γενικές γραμμές μέτριο έως κακό σε θέαμα, αναμενόμενο βέβαια για ένα τέτοιο παιχνίδι, ενώ στο τέλος το παιχνίδι ξέφυγε από τα αθλητικά πλαίσια, και με το σφύριγμα της λήξης οι σκηνές που ακολούθησαν ήταν ντροπιαστικές. Στο α' ημίχρονο είχαμε λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, εντούτοις επιτευχθεί ένα γκολ. Στο 14' από μακρινό γέμισμα του Μπέτσα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αλεξίου και στην επαναφορά ο Μουστακλής έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου πορτιέρο. Στο 23' ο Βίτσιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια και δεξιά, είδε τη μπάλα να βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιο δοκαριού. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Δόση, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή των τυπικά φιλοξενούμενων, ο Γιαννούλης πήγε πρώτος στη μπάλα και ανατράπηκε, από αντίπαλο του που πήγε καθυστερημένα στη φάση. Ο διαιτητής Αθανασίου έδειξε την άσπρη βούλα, ο Βίτσιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, για να στείλει στην άλλη γωνία τον Σταμούλη πετυχαίνοντας το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Καμπή απείλησε στην πρώτη της επίθεση, με ένα σουτ του Βασίλη Λάκκα έξω από τη μεγάλη περιοχή και από πλάγια θέση, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά στο παραθυράκι του σε κόρνερ ο Αλεξίου. Στο 54' οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Γκαρτζώνη, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά και σέντραρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πιο ψηλά από εκεί που την ήθελε ο Γιαννούλης, με αποτέλεσμα να την βρει μεν αλλά να μην βρει εστία δε. Στο 58' η μπάλα πέρασε για τον Παππά, ο οποίος πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα προ του Αλεξίου, ο οποίος στη συνέχεια τον ανέτρεψε. Η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, με τον Αθανασίου να γυρίζει τη φάση πίσω και να δίνει φάουλ υπέρ του Παππά και κίτρινη κάρτα στον Αλεξίου, με την ομάδα της Καμπής να ζητάει κόκκινη σε αυτή τη φάση. Στο 70' από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Στέργιου, ο Μουστακλής πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ήταν αδύναμη και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αλεξίου που έλεγχε την φάση. Στο 83' η ΑΕΞ, η οποία προσπαθούσε στο β' ημίχρονο να χτυπήσει στην κόντρα, βγήκε στην αντεπίθεση με τους Νίκου και Άρη Δόση, οι οποίοι άλλαξαν αρκετές φορές τη μπάλα, με τον τελευταίο από καλή θέση να σουτάρει πάνω στον αντίπαλο αμυντικό. Λίγα λεπτά μετά είχαμε ολιγόλεπτη διακοπή στον αγώνα, που ξεκίνησε μετά από διαπληκτισμό ανάμεσα σε προπονητή της Καμπής και παίκτη των γηπεδούχων. Ο Ντούπης στη συνέχεια αποβλήθηκε από τον διαιτητή. Η διακοπή φαίνεται πως ωφέλησε την ΑΕΞ, που ήταν πιο ήρεμη και στο 89' από φάουλ του Βίτσιου, ο Δόσης στη δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Σταμούλη κάνοντας το 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του απέναντι στην Καμπή. Μάλιστα στο 95' ο Δόσης με μακρινό σουτ, έπειτα από λάθος των αντιπάλων, λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τέρμα για την ομάδα του.

Με το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Αθανασίου, στο γήπεδο της Καμπής ακολούθησαν εικόνες ντροπής, αρχικά εντός και στη συνέχεια και εκτός αποδυτηρίων, σκηνές που δεν έχουν θέση στον ερασιτεχνικό αθλητισμό και είναι καταδικαστέες.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.): Αλεξίου, Γεωργατσέλος, Κοσταντίνι, Νταλάκας, Κάφαλης (61' Δόσης Αν.), Νίκου, Γιαννούλης (77' Ζαρκάδας), Βίτσιος, Γκαρτζώνης (91' Πλακιάς), Κυριαζής (65' Γρύλλης), Δόσης Αρ.

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης): Σταμούλης, Στέργιος, Μπέτσας, Ντούπης, Μπεζεβέγκης, Μπανιάς (57' Παππάς), Ανυφαντής (80' Τζούκας), Καρράς, Λάκκας Β., Βλάρας (57' Ευαγγέλου), Μουστακλής

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό από το παιχνίδι ΕΔΩ.