Ισόπαλοι με 1-1 Φιλέλληνες και Απόλλων

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν στο Πέτα οι τοπικοί Φιλέλληνες με τον Απόλλωνα Γλυκορίζου.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, δύο από τις ομάδες που έχουν στόχο μια πορεία τετράδα φέτος, έχασαν έδαφος, μένοντας στο "Χ" στο γήπεδο του Πέτα. Το πρώτο μέρος, δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να κινούνται στο χώρο του κέντρου δημιουργώντας λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 25ο λεπτό, ο Απόλλων είχε ένα καλό σουτ με το Γεωργάκη που έφυγε άουτ, ενώ οι Φιλέλληνες με τη σειρά τους είχαν ένα άστοχο σουτ με το Ροβίνα στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε και έγινε πιο γρήγορος, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλύτερο ποδόσφαιρο. Στο 55ο λεπτό, από φάουλ του Σωτήρη Σταμάτη, ο Γιάννης Σταμάτης με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ δέκα λεπτά μετά, από ωραία ατομική ενέργεια του Παππά του Γλυκορίζου, και σουτ η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 70', οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν από σέντρα του Τριαντάφυλλου, η μπάλα έφτασε στον Παππά που έστρωσε στο Γιάννενα, που με τη σειρά του σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά ο ίδιος παίχτης την έσπρωξε στα δίχτυα γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο γκολ που δέχτηκαν και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους ευκαιρία, με το Ζιώρη να δέχεται την μπάλα από το Σωτήρη Σταμάτη, να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Γιάννης Σταμάτης με πλασέ έγραψε το 1-1. Στο 80ο λεπτό, οι Φιλέλληνες έφτασαν κοντά στην ανατροπή, όταν ο Γούλας με ωραία ενέργεια και ακόμη πιο ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα προς το "παραθυράκι" του νεοαποκτηθέντα Λάζαρου, όμως ο γκολκίπερ του Απόλλωνα έδιωξε εντυπωσιακά. Στην τελευταία ευκαιρία του ματς, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη, όταν ο Γιάννενας επιχείρησε έξυπνα το ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γεροδήμου.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος, Γούλας, Κολιός, Γρούμπας, Τσιγαρίδας (84' Κώστας), Αθανασιάδης (72' Ζιώρης), Σταμάτης Γ., Ροβίνας, Σταμάτης Σ., Μακρής (56' Νίκου)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Ντάκουλας (90' Μπαλάφας), Μανιφάβας, Κραμπής, Τρούλλης, Γεωργάκης (65' Μπαλαδήμας), Δήμος (82' Νούτσος), Γιάννενας, Παππάς, Μαλέσκος