Φτηνή ήττα στα Περιβόλια για τον Καραϊσκάκη

Μια αχρείαστη ήττα γνώρισε από τον Πλατανιά, στην Κρήτη, ο Καραϊσκάκης, με 1-0.

Φτηνή ήττα γνώρισε στα Περιβόλια ο Καραϊσκάκης, από τον Πλατανιά, με 1-0, χάνοντας την ευκαιρία πιθανόν να κλειδώσει τη θέση του στα play-offs, πληρώνοντας την αναποτελεσματικότητά του στην τελική προσπάθεια, αφού απώλεσε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν από ωραία σέντρα του Παναγιώτου, ο Τσούτσης εντελώς αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 11ο λεπτό, ο Τσούτσης και πάλι βρέθηκε στην περιοχή ολομόναχος, όμως το σουτ του φάτσα με το Σούλη δεν ήταν καλό, με τον Κόρτσταμ να διώχνει, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Ψιάνος σούταρε άουτ. Η αρτινή ομάδα είχε την υπεροχή των κινήσεων, όμως ο Πλατανιάς στην κόντρα είχε μεγάλη φάση, όταν στο 30ο λεπτό, ο Κωστίκος βρήκε το Γιούση φάτσα με τον Μπουργάνη, όμως ο πολύ καλός Καψάλης με εξαιρετικό τάκλιν δεν επέτρεψε στο νεαρό επιθετικό να σκοράρει. Στο 38ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης απείλησε μετά από ώρα, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ψιάνου, ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των φιλοξενούμενων, Τσούτσης, πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά εκτός. Στο 44' οι γηπεδούχοι είχαν τη δεύτερη πολύ καλή στιγμή τους στο ματς, όταν ο Γιούσης μπήκε πολύ ωραία στην περιοχή, γύρισε για το Λουκίνα, όμως ο Παναγιώτου, όπως και ο Καψάλης νωρίτερα, με σωτήριο τάκλιν σταμάτησε το σουτ του Λουκίνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο, και είχαν στο 50ο λεπτό καλή στιγμή, όταν από σέντρα του δραστήριου Γιούση, ο Κωστίκος πάτησε περιοχή και πήρε την κεφαλιά, που κατέληξε όμως στην αγκαλιά του Μπουργάνη. Ο ίδιος παίκτης στο 53' γύρισε και σούταρε διαγώνια στην περιοχή, ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη στην επανάληψη, ήρθε στο 63ο λεπτό, με τον Καπία να εκτελεί πολύ ωραία φάουλ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Αλμπάνης βγήκε στην πλάτη των αμυντικών από δεξιά, και γύρισε παράλληλα για τον αμαρκάριστο Τσούτση, που όμως απέναντι από το Σούλη τελείωσε τη φάση αδύναμα, με τον γκολκίπερ του Πλατανιά να πέφτει στη γωνιά του και να μπλοκάρει. Ο Καραϊσκάκης ανέβασε την απόδοσή του και στο 67' πολιόρκησε για ακόμα μια φάση την άμυνα του Πλατανιά, με τον Ψιάνο να σουτάρει άστοχα από τα όρια της περιοχής. Στο 80ο λεπτό, ο μοιραίος για τον Καραϊσκάκη, Τσούτσης, εκμεταλλεύτηκε την προσπάθεια του Αλμπάνη, και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με το Σούλη, σούταρε δυνατά, όμως ο πορτιέρο του Πλατανιά το νίκησε, ενώ στην πορεία της φάσης το σουτ του Γυφτοκώστα κόντραρε. Και ενώ ο Καραϊσκάκης έβγαινε με τρεις και τέσσερις παίκτες στην επίθεση, αδυνατώντας να σκοράρει, ο Καπίας, που αποβλήθηκε κιόλας, ανέτρεψε στο 87' στην περιοχή το Λουκίνα, ο οποίος από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ένα λεπτό μετά, νίκησε τον Μπουργάνη, γράφοντας το 1-0. Στο 90ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χατζηστραβός έβγαλε τετ α τετ το Γυφτοκώστα, που απέφυγε το Σούλη, όμως από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Κούστα με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, και η αρτινή ομάδα φεύγει από την Κρήτη με άδεια χέρια, χάνοντας την ευκαιρία να αποβάλει το άγχος της εξάδας, για τα τελευταία ματς.

Γκολ : Λουκίνας (πεν.) 88'

Κίτρινες : Τσαμούρης / Καπίας

Κόκκινες : Καπίας

Διαιτητής : Μπακογιάννης Άγγελος (Αθηνών)  Βοηθοί: Σταυρόγλου Δημήτριος-Αλέξανδρος (Αθηνών) - Δέτση Μαρία (Αθηνών)  4ος: Γκαμάρης Ανδρέας(Αθηνών)

Πλατανιάς (Τάτσης) : Σούλης, Σταμούλης, Σαάντο, Κόρτσταμ, Οικονόμου (55' Λεϊρία), Γιούσης, Μπάμπης, Κατσαρός (46' Καραγκούνης), Κωστίκος (77' Βουκελάτος), Λουκίνας, Παπαδόπουλος

Καραϊσκάκης (Πετράκης) : Μπουργάνης, Καψάλης, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας (88' Κούστα), Μέτσε (67' Γυφτοκώστας), Ψιάνος, Κυβελίδης (56' Αλμπάνης), Χατζηστραβός, Τσούτσης