Φινάλε με «διπλό» με δύο γκολ του Μαργώνη η Κ19 του Καραϊσκάκη

Με εκτός έδρας νίκη στη Λάρισα, ολοκλήρωσαν τη φετινή τους παρουσία στο πρωτάθλημα της Football League Νέων (2ος όμιλος) οι Νέοι (Κ19) της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας.

Η ομάδα του Δημήτρη Σφήκα επιβλήθηκε στο γήπεδο Γλαύκης Λάρισας του Απόλλωνα με 2-1, σημειώνοντας την μοναδική της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν. Στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής, τελευταίας του πρωταθλήματος, οι Νέοι του Καραϊσκάκη μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 63ο λεπτό, όταν ο Μαργώνης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο ίδιος ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ροβίνας έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Μαργώνη κι αυτός σκόραρε για το 0-2, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Καζέλης πάσαρε στον Κούση, αυτός ανατράπηκε εντός περιοχής από αντίπαλο αμυντικό, με την ΑΕ Καραϊσκάκης να κερδίζει δεύτερο πέναλτι. Ο Μαργώνης ήταν ξανά ο εκτελεστής, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε εντυπωσιακά και «έβγαλε» την πολύ καλή εκτέλεση του μεσοεπιθετικού της αρτινής ομάδας, ενώ στην επαναφορά ο Μαργώνης με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ.

Διαιτητής: Μπουρουζίκας (Λάρισας)  Βοηθοί: Πατέτσος (Λάρισας) - Κοτούμπας (Λάρισας)

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Μπαλαούρας, Μήτσιος, Χύσο, Μάρκος (81΄ Μπενέκας), Παππάς Δ., Καζέλης, Τσίρκας (75΄ Κασίμης), Αρτέμης, Ροβίνας, Μαργώνης, Κούσης

Πρόγραμμα τελευταίας (14ης) αγωνιστικής 2ου ομίλου Πρωταθλήματος Football League Νέων

Ηρακλής - Βόλος   2-1
Απόλλων Λάρισας - Καραϊσκάκης   1-2
Απόλλων Πόντου - Δόξα Δράμας   1-1
Αιγινιακός - ΑΟΚ Κέρκυρα   2-2