Πήραν το βαθμό στο τέλος οι Φιλέλληνες

Μια σημαντική νίκη στέρησαν από την Προοδευτική οι Φιλέλληνες Πέτα, που για ακόμη ένα ματς, πήραν το βαθμό στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα έναν πολύτιμο βαθμό πήραν οι Φιλέλληνες Πέτα, που στέρησαν από την Προοδευτική μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 9ο λεπτό, όταν έπειτα από λάθος της άμυνας, ο Φώτης παρενέβη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 25ο λεπτό, όταν ο Ροβίνας έφυγε σε θέση τετ α τετ απέναντι από το Νάκο, όμως ο γκολκίπερ της Προοδευτικής το νίκησε. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, στο 36ο λεπτό, όταν ο Τσιγαρίδας έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα όμως να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, σε μια μεγάλη στιγμή.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες απείλησαν πρώτοι, όταν στο 55ο λεπτό, ο Κώτσης σούταρε δυνατά, όμως ο Νάκος το σταμάτησε, ενώ για την Προοδευτική, στο 70ο λεπτό ο Παπαευθυμίου σούταρε έξω από την περιοχή, σε μια ανάλογη φάση με αυτή του Τσιγαρίδα στο πρώτο μέρος, με την μπάλα όμως να τραντάζει για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι των Φιλελλήνων. Στο 80ο λεπτό, ήταν σειρά των Φιλελλήνων να απειλήσουν, όταν ο Σεϊμένης έπιασε σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Το χρυσό γκολ για το Πέτα, σημειώθηκε στο 90ο λεπτό, όταν ο Σεϊμένης εκτέλεσε φάουλ, ο Γούλας πήρε την κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάκου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Βασίλα Φωτεινή

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεωργούλας, Μπίζας, Ζάμπας (64' Σεϊμένης), Γούλας, Τσουρης, Τσέτσος (46' Κατέρος), Ροβίνας (64' Σταμάτης), Γεωργής, Κώστας (46' Σιαπάτης), Βάσιος, Κώτσης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Χ.) : Νάκος, Σκορίλας (46' Πανέτας Γ.), Παππάς, Βούλγαρης, Μπασιάκος, Κάτσινος (86' Πανέτας Α.), Φώτης, Παπαευθυμίου, Παππάς (80' Μπιθυκούκης), Τσιγαρίδας (59' Αθανασιάδης), Δημητρίου