«Φιλική» τεσσάρα από τον ΠΑΣ Γιάννινα για τον Καραϊσκάκη

Το πιο δυνατό φιλικό τεστ μέχρι σήμερα έδωσε ο Καραϊσκάκης στο Ε.Σ.Ι. "οι Ζωσιμάδες", καθώς αντιμετώπισε τον ΠΑΣ Γιάννινα, ομάδα Super League.

Στο φιλικό το οποίο διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας εργασιών στο γήπεδο, ο προπονητής του ΠΑΣ, Γιάννης Πετράκης, χρησιμοποίησε αρκετούς από τους λεγόμενους βασικούς στην αρχική ενδεκάδα, και ευτύχησε να δει την ομάδα του να προηγείται με το καλημέρα, καθώς στο 3ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και μία πρώτη κεφαλιά στην άμυνα της αρτινής ομάδας, ο Τζημόπουλος από κοντά έκανε το 1-0. Ο ΠΑΣ που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, είχε και δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκου από πολύ καλό σημείο.

Στην επανάληψη, η ομάδα των Ιωαννίνων ανέβασε στροφές και κατάφερε να πετύχει πάλι ένα γρήγορο γκολ στο 52ο λεπτό, με τον Γιάκο αυτή τη φορά να σκοράρει με σουτ στην κίνηση έπειτα από παράλληλο γύρισμα. Λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ήταν η σειρά του πρώην παίκτη του Καραϊσκάκη, Γιάννη Λουκίνα να σκοράρει με παρόμοιο τρόπο. Στο 68ο λεπτό, ο ΠΑΣ πέτυχε κι άλλο τέρμα, με τον Ξυδά να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Μιχαήλ Ν., Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ Α., Κακούμπα, Βιδάλ, Κάστρο, Σιόντης, Κούζικ, Γιάκος, Λέο
αγωνίστηκαν και οι: Παπαϊωάννου, Αποστολόπουλος, Ευαγγέλου, Σκόνδρας, Γώγος, Παπαδόπουλος, Λιάσος, Νικολιάς, Ξυδάς, Λουκίνας

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Στεφανάκος, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μπεκατώρος, Μαχαίρας, Χούσος, Ψιάνος, Άλεξιτς, Παπαδόπουλος, Λίτσκας
αγωνίστηκαν και οι: Μούτσα, Παντίδος, Χρούσιελ, Παναγιώτου, Μασούρας, Βασίλας, Κυριάκης, Ματθαίου, Γυφτοκώστας, Κούσης