Πήραν το "διπλό" στο 94' οι Αγ. Ανάργυροι

Σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις για τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που έκαμψε την αντίσταση του Δία, με 1-2.

Σημαντική νίκη πήρε ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που έστω και προσωρινά αποσπάστηκε στο +5 από το Σκουφά, που αγωνίζεται αύριο, για τις θέσεις της τετράδας. Στην αντίπερα όχθη, ο Δίας ενώ είναι μαχητικός σε όλα του τα παιχνίδια, δεν καταφέρνει να το κεφαλοποιεί κατακτώντας βαθμούς και πλέον βαθμολογικά, βρίσκεται πιο κοντά στον απευθείας υποβιβασμό, παρά στις θέσεις που οδηγούν σε απευθείας παραμονή. Μετά από ένα αναγνωριστικό τέταρτο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κακάβα να βλέπει την κεφαλιά του να σταματά στα σώματα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μήτσος έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 28ο λεπτό, ο Δίας απείλησε στην κόντρα επίθεση, με τον Παππά να σταματά σωτήρια όμως το πλασέ του Κόξια. Στο 30ο λεπτό, ο Χούσος στόπαρε και μπήκε ωραία στην περιοχή, με τον Γκουσάιλα όμως να αποκρούει δύσκολα το τελείωμά του, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Θανάσης σούταρε λίγο άουτ, μέσα από την περιοχή. Ο Δίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, στο 40ο λεπτό, όταν ο Μίκροβας έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο κάτω από το κέντρο και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, με μακρινό σουτ αιφνιδίασε τον Παππά, γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά για να γυρίσουν στο ματς, και ισοφάρισαν σχετικά νωρίς, όταν ο Κακάβας με κεφαλιά, στο 54ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζναφέρη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Οι Αγ. Ανάργυροι συνέχισαν να πιέζουν για την ολική ανατροπή, με τον Κανελλόπουλο στο 60ο λεπτό, να αποσοβεί σωτήρια πριν η μπάλα καταλήξει αυτογκόλ από σώμα συμπαίκτη του. Στο 65ο λεπτό νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους και κεφαλιά του Κόνιαρη, είχαν κατάληξη νέα δύσκολη επέμβαση του Γκουσάιλα. Στο 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία για γκολ, όμως προς τιμήν τους τίμησαν το fair-play για τραυματισμό αντιπάλου τους, ενώ στο 73ο λεπτό απείλησαν και πάλι, με τον Γκουσάιλα να αποκρούσει αλλεπάλληλα σουτ των Σιαπλαούρα και Καζναφέρη. Στο 88ο λεπτό, οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς οι Σιαπλαούρας και Κωτσαρίνης πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, στο 94ο λεπτό, ο Καζναφέρης λύτρωσε την ομάδα του, όταν μετά από φάουλ που κόντραρε στα σώματα, η μπάλα του στρώθηκε και σούταρε και πάλι, αυτή τη φορά βρίσκοντας στόχο, και κάνοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το τελικό 1-2.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Δοσούλας Κ., Παραλίκας, Βασιλείου, Κωτσαρίνης, Καρίνας (73' Σίμος), Κανελλόπουλος, Δοσούλας Λ. (73' Μπακόλας), Καρακώστας, Μίκροβας, Κόξιας (85' Μπαλαδήμας)

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Τζίμας (46' Σακκάς), Κόνιαρης, Κακάβας, Γιαννούλης, Μάρκος, Θανάσης (65' Κακιώνης), Καζναφέρης, Παπαδόπουλος, Χούσος, Μήτσος (46' Σιαπλαούρας)