Φιλική ήττα η Αναγέννηση με ανατροπή από τον ΠΑΣ Πρέβεζα

Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας τους έδωσαν οι δύο ομάδες το απόγευμα στο γήπεδο των Κωστακιών.

Η Αναγέννηση είχε ένα καλό πρώτο μέρος στο οποίο πέτυχε και το γκολ, όμως στο δεύτερο όσο περνούσε η ώρα η πλάστιγγα έγερνε προς το μέρος των φιλοξενουμένων, που τελικά με δύο γκολ σε ένα λεπτό κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Η "Α" στην πρώτη της καλή στιγμή προηγήθηκε, όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Σιδηρόπουλος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κώτση για το 1-0. Στη συνέχεια, η Πρέβεζα απείλησε με δύο μακρίνα σουτ των Μπόμπορη και Γεωργίου, με τον Μπακόλα να αποκρούει το δεύτερο. Η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο α' μέρος που είχε λιγοστές φάσεις άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 42ο λεπτό ο Ντέτσικας σέντραρε, ο Σταματέλος κοντρόλαρε και σούταρε, με τον πολύ καλό Χεμπέγια να προλαβαίνει να βάλει το κορμί του και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στην επανάληψη, η αρτινή ομάδα θα μπορούσε να πετύχει ένα γρήγορο δεύτερο τέρμα με τον Σιδηρόπουλο και πάλι, όμως έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαργαρίτη, ο επιθετικός της Αναγέννησης ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα και την έστειλε άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Γεωργίου έπαιξε ωραία το τριγωνάκι και γύρισε παράλληλα, με τον Μπόμπορη να μην μπορεί να βρει καλά τη μπάλα με τακουνάκι. Στη συνέχεια η Αναγέννηση είχε μία καλή στιγμή με τον Ρίζο, ο οποίος από πλάγια θέση και μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ. Τελικά, ο ΠΑΣ, στα τελευταία λεπτά και με την είσοδο του Δημουλά πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς μέσα σε ένα λεπτό! Στο 80' ο Γεωργίου από τα αριστερά απέφυγε τρεις παίκτες και πάτησε περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Κόκκαλης από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα στην επόμενη φάση, από ωραία σέντρα του Γρηγορίου, ο Μπόμπορης με προβολή έκανε το 1-2, με τους δύο παίκτες που έχουν φορέσει τη φανέλα της "Α" να την πληγώνουν.

Η Αναγέννηση θα έχει την ευκαιρία να πάρει φιλική ρεβάνς το επόμενο Σάββατο (1/9) στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας "Αθανασία Τσουμελέκα".

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Χεμπέγια, Κραμπής, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Παπακίτσος, Σταύρου, Ασπροποταμίτης, Γκόντζιος, Μαργαρίτης, Σιδηρόπουλος
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Γεροδήμος, Μανοδήμος, Βασιλείου, Γκαρτζώνης, Ρίζος, Γεωργούλας

ΠΑΣ Πρέβεζα (Ξανθόπουλος): Κώτσης, Σταματέλος, Ντέτσικας, Γεωργόπουλος, Ελέζι, Καζούκας, Κόκκαλης, Σκαμνέλος, Γεωργίου, Μπόμπορης, Γκίνι
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καραπιπέρης, Βαλάρης, Τάσσης, Γκολάκος, Ντιαό, Σπανός, Δημουλάς