Κυπελλούχος Άρτας ο Σκουφάς Κομποτίου!

Ο Σκουφάς αν και με παίκτη λιγότερο επικράτησε της Δόξας με 0-3 στην παράταση και σήκωσε το Κύπελλο για 8η φορά στην ιστορία του.

Ο πολυνίκης πλέον του θεσμού Σκουφάς τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Δόξα, η οποία πάλεψε και θα μπορούσε αν η τελευταία είχε εκμεταλλευτεί την κερδισμένη αποβολή να σηκώσει αυτή το τρόπαιο. Όμως η αποβολή λειτούργησε τελικά υπέρ του Σκουφά και αν και με παίκτη λιγότερο από το 55’ δεν άφησε σε κανένα σημείο της παράτασης την Δόξα να ελπίζει για κάτι περισσότερο.

Στο γήπεδο παρευρέθηκαν και άνθρωποι του πολιτικού χώρου και της τοπικής αυτοδιοίκησης, ο Βουλευτής Άρτας κ. Τσίρκας, ο Δήμαρχος Νικολάου Σκουφά κ. Γιαννούλης, ο Αντιδήμαρχος Αρταίων κ. Χαρακλιάς, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Κέντρου Δ. Αρταίων κ. Κοτσαρίνης.

Η τυπικά γηπεδούχος Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 4’, με τον Μπασιούκα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα δύο μέτρα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαχρήστου. Η απάντηση για τους τυπικά φιλοξενούμενους ήρθε στο 11’, με μία σέντρα-σουτ του Κακάβα να βγάζει σε κόρνερ ο Μαλαμής. Ο Μαγκάκης εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα πέρασε απ’ όλους για να καταλήξει λίγο άουτ. Στο 33’ ο Τάτσης έδωσε στον Μπασιούκα, αυτός πέρασε στον Σπύρου που του ξαναπέρασε τη μπάλα, με τον πρώτο σκόρερ στο πρωτάθλημα για τη Δόξα να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαχρήστο στο τετ-α-τετ, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 39’ νέα επέμβαση σε κόρνερ του Παπαχρήστου σε κεφαλιά του Παπαλάμπρη μετά από φάουλ του Στασινούλα.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με φάση για τη Δόξα, με τον Μπασιούκα από πλάγια θέση να κάνει παράλληλη χαμηλή σέντρα για τον Σπύρου, με τον τελευταίο με τάκλιν τελευταία στιγμή να μην προλαβαίνει να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό ο Αλέξανδρος Δάρδας αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) του διαιτητή Καλιακάτσου, για επικίνδυνο παίξιμο στον Σπύρου αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 57’ ο Κυριάκης μετά από ατομική προσπάθεια σούταρε αλλά ο Μαλαμής απέκρουσε σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία για τον Σκουφά στο 64’ μετά από εκτελεσμένο φάουλ από τον Κυριάκη, με τον Κακάβα με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 65’ ο Μπασιούκας φεύγει στην κόντρα με τον Μπαλάτσα και τον Καλπακούλα να τον κυνηγούν, στη συνέχεια πέφτει εντός περιοχής, με τον Καλιακάτσο να του δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο. Στο 70’ κεφαλιά του Μπασιούκα από κοντά δεν βρίσκει στόχο, με τους αμυντικούς στη συνέχεια να απομακρύνουν. Στο 90’ ο Ζήσης προλαβαίνει να περάσει τους αμυντικούς στην ταχύτητα αλλά αυτοί τον προλαβαίνουν πριν πλασάρει. Στο 92’ είχαμε την τελευταία φάση για την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Μπασιούκα με ωραία εκτέλεση φάουλ να αναγκάζει τον Παπαχρήστο να αποκρούσει στην αριστερή του γωνία.

Στη διάρκεια της παράτασης ο Σκουφάς διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι και με τρία γκολ κατάφερε να φτάσει σε ακόμα μία κατάκτηση Κυπέλλου. Στο 94’ από σέντρα του Κυριάκη, ο Τάσος Δάρδας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 0-1. Στο 101’ ο Τσαρακλημάνης σέντραρε αλλά ο Κυριάκης από τα δύο μέτρα χάνει σίγουρο γκολ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, από λάθος πάσα του Τσούμαλη στο χώρο της μεσαία γραμμής ο Σκουφάς βγήκε στην κόντρα με τον Κυριάκη, αυτός έδωσε στον Τάσο Δάρδα που πέτυχε το 0-2. Στο 115’ από φάουλ του Χούσου ο Τάσος Δάρδας με σουτ έκανε το 0-3, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με τον ίδιο να γίνεται ο πολυτιμότερος παίκτης του αποψινού τελικού.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης τις απονομές στους διαιτητές έκανε ο Πρόεδρος της Πειθαρχικής Επιτροπής κ. Σαλαμούρας, στη Δόξα ο Πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλήματος κ. Γαλήνας και στον Σκουφά ο κ. Πάνου Β' Αντιπρόεδρος της ΕΠΣ Άρτας. Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Άρτας κ. Θανάσης Τρομπούκης παρέδωσε στον κ. Σιμόπουλο τιμητική πλακέτα στη μνήμη του Κωνσταντίνου Μπουτέτσιου, την ονομασία του οποίου είχε και το φετινό Κύπελλο ΕΠΣ Άρτας.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Νίκου Θοδωρής – Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Τέταρτος διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου): Μαλαμής, Παπαγιάννης, Στέργιος, Σιαπέρας, Βελαέτης (99’ Τσούμαλης), Παπαλάμπρης, Στασινούλας (77’ Ζήσης), Βασιλάκης, Τάτσης (61’ Καλόγηρος), Μπασιούκας, Σπύρου

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Κακάβας, Μπαλάτσας (69’ Κατσιούλης), Σχισμένος, Καλπακούλας, Μαγκάκης, Δάρδας Αλ., Χούσος, Κυριάκης (115’ Τσιάπαλης), Δάρδας Αν., Τσαρακλημάνης (102’ Τσίρος)