Φιλική επικράτηση επί του Αχέρων με 1-0

Με τον Χούσο να χρίζεται σκόρερ στο 19ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Καραϊσκάκης επικράτησε του Αχέροντα Καναλακίου με 1-0, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο των Αγ. Αναργύρων.

Νικηφόρο ήταν το τρίτο φιλικό τεστ της ΑΕ Καραϊσκάκης, το οποίο έγινε το απόγευμα στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων Άρτας. Η αρτινή ομάδα απείλησε πρώτη στο 6ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Ψιάνου και κεφαλιά του νεοαποκτηθέντος Παντίδου, ο Ραχιώτης απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Πρέβεζας/Λευκάδας που έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο ετοιμότητας, πίεσαν ψηλά την άμυνα του Καραϊσκάκη, όμως η αρτινή ομάδα ήταν αυτή που με αυτό τον τρόπο κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 19ο λεπτό, ο Χούσος πίεσε τον Κώστα, ο οποίος δεν γύρισε σωστά την μπάλα στον Ραχιώτη, ο κεντρικός χαφ της αρτινής ομάδας πρόλαβε τον πρώην συμπαίκτη του και σε κενή εστία πέτυχε το 1-0, που έμελε να είναι και το μοναδικό γκολ της φιλικής αναμέτρησης. Στο 26' από την πίεση των παικτών της ομάδας του Καναλακίου, ο Βασιλείου έκλεψε την μπάλα από τον Χρούσιελ, όμως ο Στεφανάκος με εξαιρετική απόκρουση στο πλασέ του αντιπάλου του, βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να πετύχει και άλλο τέρμα, παρά τις αλλαγές του προπονητή του, όμως στο 57' ο Ραχιώτης απέκρουσε το ωραίο σουτ που επιχείρησε ο Μασούρας έξω από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Χούσος πλάσαρε αδύναμα άουτ. Στο 61' μετά από όμορφη ανάπτυξη της αρτινής ομάδας, ο Παπανίκου έκανε τη σέντρα, όμως ο Ραχιώτης μπλόκαρε θαυμάσια την κεφαλιά του Χούσου στη γωνία του. Η τελευταία, αξιόλογη φάση της φιλικής αναμέτρησης συνέβη στο 70ο λεπτό, με τον Ελέζι με μακρινό σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέλος, να αναφέρουμε ότι με την αρτινή ομάδα δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Μπεκατώρος και Βασίλας.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Γκόκα Κατερίνα

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Στεφανάκος (71΄ Μούτσα), Παπανίκου (76΄ Καψάλης), Χρούσιελ (46΄ Καπίας), Καραγιαννίδης (88΄ Θεμελής), Παναγιώτου (76΄ Βλάχος), Παντίδος (46΄ Μασούρας), Χούσος (82΄ Κούσης), Ψιάνος (76΄ Γυφτοκώστας), Ματθαίου (46΄ Κυριάκης), Παπαδόπουλος (64΄ Ζελέκου), Λίτσκας (46΄ Άλεξιτς)

Αχέρων Καναλακίου (Τζίμας): Ραχιώτης, Ζδράβος, Χρηστογιάννης, Κώστας, Πάνος, Γούλας, Νικολάου, Κούσης, Μιχάλης, Λουκούμης, Βασιλείου. Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Φράγκος, Ελέζι, Βασιλειάδης, Νόνας, Τσούτης, Καρίπογλου, Δήμας