Φιέστα με νίκη για το Κλειδί

Με τον καλύτερο χρόνο έκλεισε τη χρονιά το Κλειδί, επικρατώντας του Αχιλλέα, με 3-1.

Αήττητο σήκωσε την κούπα του Πρωταθλητή της Β' ΕΠΣΑ το Κλειδί, όντας αδιαμφισβήτητα η κορυφαία ομάδα της χρονιάς στην κατηγορία φέτος. Στο τελευταίο ματς της σεζόν, σήμερα, επικράτησε και του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 3-1, σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο την άνοδο του, στην παρθενική σεζόν της ομάδας στα Πρωταθλήματα της ΕΠΣΑ μετά από αρκετά χρόνια. Νωρίς στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, αρχίζοντας το ματς με ιδανικό τρόπο, όταν ο Βασιλάκης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, και σκόραρε για το 1-0. Το Κλειδί είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε δοκάρι με τον Πάνο Δήμο καθώς και δύο καλές φάσεις με το Φελέκη. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που σκόραραν και έφεραν το παιχνίδι στο 1-1, στο 20ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Β. Δήμου εκτός περιοχής. Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι την ανάπαυλα αφού ο Αχιλλέας με το τέρμα αυτό ισορρόπησε το ματς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους στο 53ο λεπτό, με νέα εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά του Φελέκη, στο "παραθυράκι" του Οικονόμου. Το τελικό 3-1 για τους Πρωταθλητές διαμόρφωσε στο 66ο λεπτό, ο Μίγδος, αφού υποδέχτηκε πάσα στην πλάτη της άμυνας από το Στέφανο Δήμο και πλάσαρε εύστοχα. Μετά το 3-1, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, με τον Αχιλλέα, στο 72' να έχει οριζόντιο δοκάρι έπειτα από απευθείας κόρνερ, ενώ για τον ΑΟ Κλειδίου, ο Σταύρος Χάρος είχε δοκάρι στο 80ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή. Το αγωνιστικό σκέλος πέρασε προφανώς σε δεύτερη μοίρα αφού η στέψη των νικητών και οι πανηγυρισμοί κυριάρχησαν. Την παράδοση του Κυπέλλου του Πρωταθλητή στον αρχηγό της ομάδας, Πέτρο Βασιλάκη έκανε ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Θανάσης Βασίλης.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μανιφάβας Ν., Χάρος Στ., Μανιφάβας Β., Σταμούλης (84' Νούτσος), Μανιφάβας Στ., Δήμος Στ. (67' Γράδος), Φελέκης, Βασιλάκης, Δήμος Π., Ρούσσας (84' Χάρος Κ.), Μίγδος (74' Κατσαρός)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Αρτένις, Γιαννούλης, Τολιάκης (68' Γκυζέλης), Κουντούρης, Πλακιάς, Κολιογιάννης (81' Ανδρέας), Δήμου, Στόγια, Κολιός (81' Νάσο), Σιαπέρας