Ευρεία νίκη της Δόξας επί της ΑΕΞ

Για τέταρτο σερί ματς έμεινε αήττητη η Δόξα, που πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας άνετα της ΑΕΞ, με 5-1.

Εύκολο απόγευμα είχε η Δόξα κόντρα στην ΑΕ Ξηροβουνίου, της οποίας και επικράτησε με 5-1. Το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες πέρσι μπορεί να ήταν ντέρμπι, όμως φέτος και μετά από ένα δύσκολο διοικητικό καλοκαίρι, η ΑΕΞ μοιάζει στην εκκίνηση της σεζόν πως θα είναι από τις υποψήφιες για υποβιβασμό. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Δόξα μπήκε πιο δυνατά και στην πρώτη της καλή στιγμή σκόραρε, στο 5ο λεπτό, με το Σιλιόγκα μετά από κάθετη πάσα του Θανάση, να τελειώνει τη φάση, για το 1-0. Ο Σιλιόγκας απείλησε εκ νέου, στο 11ο λεπτό, με κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ, μετά από κόρνερ του Μπαλαδήμα, για να έρθει το 2-0 στο 15ο λεπτό, από τον Πατσαβούρα μέσα από την περιοχή, μετά από συνδυασμό με το Θανάση. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ΑΕΞ να προσπαθεί να μειώσει με κύριο εκφραστή των προσπαθειών της το Νάστο, ενώ και η Δόξα με τη σειρά της θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς, στο 38ο λεπτό, όμως ο Θανάσης μετά από γύρισμα του Σιλιόγκα σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ που για το σημερινό ματς δεν είχε διαθέσιμες αλλαγές, συνέχισε να ψάχνει ένα γκολ, και στο 52ο λεπτό το βρήκε όταν ο Νάστος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, και νίκησε το Φώτη, για το 2-1. Η Δόξα ανέβασε το ρυθμό της και πάλι, και τελείωσε το παιχνίδι, με το Σιλιόγκα αρχικά, στο 63ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από προσπάθεια του Νούτσου, να γράφει το 3-1, και στη συνέχεια, στο 72ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του με πλασέ πάνω από τον εξερχόμενο Στέφου, από ασίστ του Πατσαβούρα, γράφοντας το 4-1. Το σκορ για τη Δόξα έκλεισε ο νεαρός Γκούβελος, στο 84ο λεπτό, η είσοδος του οποίου ανέβασε αρκετά τη Δόξα, όταν έφυγε σε τετ α τετ μετά από πάσα του Κούρρα και διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Η Δόξα στα τελευταία λεπτά είχε ακόμα δύο καλές φάσεις, μία σε νέο τετ α τετ του Γκούβελου που αυτή τη φορά δε βρήκε δίχτυα, και μία σε σουτ του Σιλιόγκα, που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ, με το 5-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Φώτης, Νούτσος, Μάρκος, Αράπης, Πέτσας (67' Κίτσης), Μπαλαδήμας, Πατσαβούρας (67' Τυρολόγος), Παπαλάμπρης, Θανάσης (60' Γκούβελος), Μπασιούκας (36' Κούρρα), Σιλιόγκας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Στέφου, Κλεισούρης, Αζίς, Καραμούτσος, Ανυφαντής, Καρράς, Νάστος, Σκανδάλης, Μουστακλής, Τζούκας, Αναστασίου