Ευρεία νίκη της Ανέζας κόντρα στη Μέλισσα

Με ευρεία νίκη έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Ανέζας, ο Δημήτρης Σφήκας, με την ομάδα του να επικρατεί με 4-0 της Μέλισσας.

Δείχνοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, η Ανέζα επικράτησε με το ευρύ 4-0, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Σφήκα, στον πάγκο της, και παρέμεινε μόλις 3 βαθμούς πίσω από τη Δόξα. Η Μέλισσα έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, όταν μετά από φάουλ του Κουτσούμπα, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και στρώθηκε στον Καλαμπόκη, που σούταρε, με την μπάλα να τον "πουλάει" καθώς κόλλησε στη λάσπη προ της εστίας. Η Ανέζα στην πρώτη της φάση πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 30ο λεπτό, μετά από φάουλ του Γ. Σιώζου και αναστάτωση στην άμυνα της Δόξας, ο Νίκαρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ρώσσιου, ο Μιχάλης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κατσαντούλας απόκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κούσης σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Μπακοχρήστος έδιωξε. Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από σέντρα του Ρούμπου, ο Κατσαντούλας έβγαλε την κεφαλιά του Μιχάλη, όμως στην επαναφορά, ο Παραλίκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα προσπάθησε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να απειλήσει την εστία της Ανέζας, η οποία όμως αντιμετώπισε αποτελεσματικά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, μέχρι το 80ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί κόρνερ και τον Θ. Μπακοχρήστο με σουτ μέσα από την περιοχή, να σκοράρει για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά, γράφοντας το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό, με το Μιχάλη με προσωπική προσπάθεια να βρίσκεται απέναντι από τον Κατσαντούλα και να τον πλασάρει σωστά. Η Μέλισσα με την ήττα αυτή έχασε την επαφή με την τετράδα, και μπορεί το εύρος της ήττας να μην ανταποκρίνεται πλήρως στην εικόνα του αγώνα, ωστόσο, μετά το σπουδαίο "διπλό" στη Ράχη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζουν κοιλιά στην απόδοσή τους, που πρέπει να διορθώσουν, καθώς ακολουθεί νέο σημαντικό παιχνίδι στην έδρα του Σκουφά Κομποτίου.

Διαιτητής : Πολύζος Κώστας  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Τσιώρη Ιωάννα

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στ., Γκανάρας, Χουλιάρας Αν., Παπανίκου, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Μιχάλης, Νίκαρης (63' Μπακοχρήστος Θ.), Σιώζος Γ. (85' Μητσαράς), Παραλίκας, Ρούμπος

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Κατσαντούλας, Αγόρος, Μαλτέζος, Τσόγκας, Σταμούλης, Καλαμπόκης, Μανιώτης (71' Δάσκαλος), Πολίτης, Κουτσούμπας, Αβράμης, Κούσης (41' λ.τρ. Κότσιαλος)