Ευρεία νίκη της ΑΕΞ κόντρα στον Καλόβατο

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, η ΑΕΞ επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου με 5-2.

Στην τέταρτη θέση βρίσκεται πλέον η ΑΕ Ξηροβουνίου όπου ισοβαθμεί με Δόξα και Γλυκόριζο, μετά τη νίκη της επί του Ολυμπιακού Καλοβάτου, με 5-2. Το σκορ μπορεί να μοιάζει ευρύ, όμως μέχρι το τελευταίο τέταρτο οι δύο ομάδες ήταν στην ισοπαλία, με την ΑΕΞ να σημειώνει τρία γκολ στο διάστημα αυτό. Στο 13ο λεπτό, ο Βίτσιος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 32ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Θεμελή και πρώτη κεφαλιά του Καπέλου, ο Νίκαρης με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-1. Τελικά, η ΑΕΞ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, όταν στο 41ο λετό, ο Βίτσιος σούταρε, ο Φράγκος απόκρουσε ασθενώς και ο Σκανδάλης στην επαναφορά έγραψε το 2-1.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ξαναέφερε το ματς στην ισοπαλία, όταν ο Θεμελής κέρδισε πέναλτι από το Λαϊνά, και ο Νίκαρης ευστόχησε στην εκτέλεση, πετυχαίνοντας το δεύτερο του τέρμα και γράφοντας το 2-2. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ίδιο σκορ μέχρι το τελευταίο τέταρτο, όταν η ΑΕΞ με ένα ξέσπασμα σημείωσε τρία γκολ, φτάνοντας σε ευρεία νίκη. Στο 75ο λεπτό, ο Λαϊνάς βρήκε κάθετα το Δόση, και εκείνος νίκησε το Φράγκο, γράφοντας το 3-2, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Ανυφαντή και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 4-2. Το τελικό 5-2 διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό, όταν από νέα σέντρα του Ανυφαντή, αυτή τη φορά, ο Γεωργάρας, με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Βασίλα Φωτεινή

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Χουλιάρας, Λαϊνάς, Καλιακάτσος, Βίτσιος, Ανυφαντής, Κολιός (59' Θάνος), Σκανδάλης (46' Ζιώρης), Δόσης, Τζούκας (79' Παπανίκου), Παπακίτσος (72' Γεωργάρας)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Φράγκος, Παπακώστας (88' Χατζίου), Κιούρα, Θεμελής Γ. (78' Δάσκαλος), Τζώρας, Τόλης, Σαλτογιάννης, Κωλέτσος (69' Σμύρης), Νίκαρης, Θεμελής Π. (62' Παύλου), Καπέλος