Με δύο γκολ του Αράπη ο Δίας 2-1 εκτός έδρας το Κορφοβούνι

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε την Κυριακή (5/3) ο Δίας στην έδρα του ΑΟ Κορφοβουνίου, επικρατώντας με 2-1 διατηρώντας έτσι την διαφορά του ενός βαθμού από την 5η θέση των play-off.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 33ο λεπτό, με γυριστό σουτ του Αράπη μέσα από την περιοχή. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει μπροστά την ομάδα του Αντώνη Μπεκιάρη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και οι φιλοξενούμενοι αυτό που θα τους «κλειδώσει» το τρίποντο. Στο 60' μετά από σέντρα του Παππά ο Στεργίου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 65' ο Ντάλας εκτέλεσε φάουλ, ο Κίτσιος που είχε περάσει ως αλλαγή στο 39' έδιωξε προσωρινά, με τη μπάλα να φτάνει στο Σμύρη που όμως σούταρε άουτ. Τελικά ο Δίας έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο τρίποντο στο 86', με τον Αράπη να εκμεταλλεύται τη σέντρα του Hyso και με πλασέ να κάνει το 0-2. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 89' με τον Βασίλη Κοντοδήμα μετά από αντεπίθεση που εκδήλωσε η ομάδα του.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Γκόκα Κατερίνα - Κούσουλας Γιώργος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Γούσης): Φώτης (39' Κίτσιος), Παππάς Α., Παππάς Δ. (71' Κοντοδήμας Β.), Μέγας Α., Μέγας Π., Παπαστράτος, Τάτσης, Ντούλας, Κοκκινέλης, Κοντοδήμας Χ., Παππάς Β. (51' Σούλα)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Τσαούσης, Τόλης (60' Θεοδώρου), Παππάς, Θεμελής, Σμύρης, Στέργιος, Ντάλας (82' Λάλος), Hyso, Μπουτσιώλης, Μπάφας (76' Βασιλάκης), Αράπης