Εύκολο πέρασμα από το Ξηροβούνι για την ΑΕΚΠ

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στο Ξηροβούνι, η ΑΕΚΠ, επικρατώντας εύκολα εκτός έδρας με 0-5.

Μία εύκολη νίκη σημείωσε η ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών κότνα στην ουραγό ΑΕΞ επικρατώντας με 0-5 και έχοντας καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν αρκετά στην τετράδα, ενώ αντίθετα, χωρίς βαθμό παρέμεινε η ΑΕΞ, που αν θέλει να αποφύγει τον υποβιβασμό, πρέπει να κινηθεί δυναμικά στο μεταγραφικό παζάρι του Ιανουαρίου. Η ΑΕΚΠ μπήκε από την αρχή δυναμικά, και στο 5ο λεπτό, είχε ένα καλό σουτ με τον Ξυλογιάννη που έφυγε άουτ. Στο 10ο λεπτό, ο Νάκης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αζίς έδιωξε, ενώ στο 30ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος σούταρε άστοχα. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα εκρηκτικό δεκάλεπτό τελείωσαν το παιχνίδι. Στο 32ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης βρήκε κάθετα τον Τσίρο, που αφού απέφυγε και τον Αζίς, έγραψε σε κενή εστία, το 0-1. Στο 35ο λεπτό, ο Κωνσταντίνου, έκανε θαυμάσια ατομική ενέργεια και βρέθηκε απέναντι από τον Αζίς, τον οποίο και πλάσαρε σωστά για το 0-2. Στο 40ο λεπτό, ο Χαϊντάρι με ωραίο σουτ εκτός περιοχής τελείωσε το παιχνίδι, γράφοντας το 0-3, ενώ πριν την ανάπαυλα, η ΑΕΚΠ βρήκε και τέταρτο γκολ, με το Βασιλάκη να βρίσκει τον Τσίρο στην καρδιά της άμυνας και τον τελευταίο με κοντινό σουτ να γράφει το 0-4.

Το δεύτερο μέρος, όπως αναμενόταν ήταν τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚΠ να κατεβάζει ταχύτητα και να μην κυνηγά ζωηρά κάποιο άλλο γκολ, μέχρι το 80ο λεπτό, όταν ο Παπαδόπουλος έφυγε σε τετ α τετ με τον Αζίς, και διαμόρφωσε το τελικό 0-5, γράφοντας και αυτός με τη σειρά του στη λίστα των σκόρερς του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Χουλιάρας Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Τσιώρη Ιωάννα

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αζίς, Κλεισούρης, Τζουβάνος, Καραμούτσος, Τζούκας (60' Βλάρας), Λαμπρούσης, Αναστασίου, Κόρδας, Στέφου, Ανυφαντής, Κατσάνος

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι, Κωνσταντίνου, Νάκης (46' Νικοπολίδης), Μανιφάβας, Βασιλάκης, Μπέλλος, Τσίρος, Ξυλογιάννης, Σεντόρης