Εύκολο πέρασμα από την Ανέζα για τη Δόξα (pics)

Σκοράροντας μόλις στο 10ο δευτερόλεπτο, η Δόξα έπαιξε στη συνέχεια χωρίς άγχος και επικράτησε της Ανέζας, με 0-4.

Σκοράροντας μόλις στο 10ο δευτερόλεπτο του αγώνα και με το Σιλιόγκα να σημειώνει χατ-τρικ στο δεύτερο μέρος, η Δόξα πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Ανέζα και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Ανέζα πλέον στα τελευταία δύο παιχνίδια θέλει οπωσδήποτε βαθμούς, καθώς η θέση της είναι επισφαλής και κινδυνεύει ακόμα και με υποβιβασμό. Η Δόξα σκόραρε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ στην ιστορία του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, καθώς η Ανέζα έκανε σέντρα, ο Σιλιόγκας έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στο Θανάση, που πλάσαρε με τη μία στα δίχτυα, στο 10ο δευτερόλεπτο, γράφοντας το 0-1. Στο 25ο λεπτό, ο Σιλιόγκας δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, μετά από φάουλ, όμως ο Ντούκας με τα πόδια έδιωξε. Στο 30ο λεπτό, ο Ζώης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, με την Ανέζα όμως με δέκα να απειλεί, με μακρινό φάουλ του Θ. Παππά που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, καθώς και με προσωπική ενέργεια του Ρούμπου ένα λεπτό αργότερα που κατέληξε σε άστοχο σουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση και στο τελευταία πεντάλεπτο είχαν δύο καλές στιγμές με τον Άκη Παππά, που δεν ήταν εύστοχος.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε πιο πιεστικά και αφού είχε δύο καλά σουτ των Νούτσου και Μπιθυκούκη που δεν κατέληξαν στα δίχτυα, έφτασε στο 0-2 με φοβερό σουτ του Σιλιόγκα εκτός περιοχής, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντούκα. Στο 60ο λεπτό, είχαμε νέα ωραία προσπάθεια και σουτ του Μπιθυκούκη, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 65ο λεπτό, πλάσαρε στην κίνηση μετά από ωραία σέντρα του Νούτσου, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 66ο λεπτό, η Δόξα άγγιξε και πάλι το γκολ, όμως ο Ντούκας σε πρώτο χρόνο και οι αμυντικοί στη γραμμή σε δεύτερο, σταμάτησαν τις προσπάθειες Θανάση και Μπιθυκούκη αντίστοιχα. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το 0-3 για τη Δόξα, με το Σιλιόγκα να υποδέχεται κάθετη πάσα, και να πλασάρει σωστά τον Ντούκα, για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 76ο λεπτό έκλεισε το σκορ, με τον Παπαλάμπρη με αλλεπάλληλες προσποιήσεις να κερδίζει πέναλτι στην περιοχή, και το Σιλιόγκα από την άσπρη βούλα να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του, γράφοντας το τελικό 0-4

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Αθανασίου Άγγελος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Ντούκας, Χουλιάρας, Παππάς Φ., Κωτσαρίνης (60' Νίκου), Μυτικιώτης, Παππάς Ακ., Ρώσσιος, Σιόζος, Παππάς Θ. (74' Χουλιάρας Β.), Ζώης, Ρούμπος (74' Μιχαηλίδης)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Νούτσος, Πατσαβούρας, Χριστοφόρου, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου (68' Τσιάτσος), Παπαλάμπρης, Θανάσης, Σιλιόγκας, Μπιθυκούκης

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.