Άνετη νίκη με 6-2 για τον Σκουφά κόντρα στην ΑΕΞ

Εκδίκηση για το περσινό 1-6 πήρε στην αποψινή αναμέτρηση ο Σκουφάς κόντρα στην ΑΕΞ, με την εικόνα των δύο ομάδων φέτος να είναι αντιστρόφως ανάλογη σε σχέση με πέρυσι.

Με άνετη νίκη ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ο Σκουφάς, ο οποίος φέτος ενισχύθηκε μεταγραφικά, σε αντίθεση με την πρωταθλήτρια ΑΕ Ξηροβουνίου, που αναμένεται να έχει μία δύσκολη χρονιά και πρωταρχικός στόχος θα είναι η παραμονή στην κατηγορία, ενώ σημαντικό ρόλο στο σημερινό ματς έπαιξαν οι απουσίες και η έλλειψη παιχτών στον πάγκο της ομάδας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό, έπειτα από ατομική ενέργεια και εύστοχο τελείωμα του Στέφανου Δήμου, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Γρηγορίου με σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 36ο λεπτό, ο Σκουφάς είχε χαμένο πέναλτι με τον Παπαγιάννη, για να πετύχει το 2-0 ο Στέφανος Δήμος στο 45ο λεπτό με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πάσα του Νταβάνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 50ο λεπτό, όταν ο Νάστος, που είχε και δύο καλές στιγμές στο α' μέρος, έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Μπακόλα για το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Στέφανος Δήμος, έπειτα από πάσα του Γρηγορίου σκόραρε ξανά για το 3-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με τον ίδιο να κάνει ιδανική πρεμιέρα με χατ-τρικ. Στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Βαγγέλης Δήμου, ο οποίος στο 65ο λεπτό πλάσαρε από μακριά τον αντίπαλο γκολκίπερ που ήταν εκτός θέσης, κάνοντας το 4-1, και στο 80ο λεπτό, ο ίδιος παίχτης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 5-2, καθώς στο 70' ο Νάστος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα είχε μειώσει προσωρινά σε 4-2. Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε με την συμπλήρωση των 90' ο Σιατής, μετά από πάσα του Κ. Κασελούρη.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Βαρέλης Βασίλης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μπακόλας, Παπαγιάννης (81' Σιατής), Κώτσης (46΄Μαλτέζος Φ.), Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Μαργαρίτης, Δήμος Π., Στράτος (46' Δήμου), Δήμος Σ. (67' Νάσο), Γρηγορίου, Νταβάνος (75' Κασελούρης Κ.)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαΐνας): Αζις, Κλεισούρης, Νάστος, Στέφου, Καραμούτσος, Καρράς, Τζουβάνος, Σκανδάλης, Παππάς, Τζούκας, Κόρδας