Εύκολο απόγευμα για την Προοδευτική

Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα η Προοδευτική απέναντι στον ΑΟΚ Τζουμέρκων, επικρατώντας με 1-5.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Προοδευτική Γραμμενίτσας, να επικρατήσει των Τζουμέρκων, στο εξ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί, ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, απέναντι σε έναν ΑΟΚ  Τζουμέρκων, που φέτος διάγει μια πολύ άσχημη σεζόν αγωνιστικά. Μόλις στο 3ο λεπτό, η Προοδευτική άνοιξε το σκορ, με τον πρωταγωνιστή του αγώνα σήμερα, Τσιγαρίδα, να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Νάτσιος βρήκε κάθετα τον Τσαρακλημάνη, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα για το 0-2, για να φτάσουμε μόλις δύο λεπτά μετά, στο 0-3, όταν ο Καραμπούλας υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Τσιγαρίδας, ευστοχώντας από τη λευκή βούλα. Ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 22ο λεπτό, όταν από νέα κάθετη πάσα του Νάτσιου βγήκε απέναντι από τον Καραμπούλα, και βρήκε δίχτυα, σημειώνοντας το 0-4.

Όπως ήταν λογικό, το δεύτερο μέρος, μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν το γκολ της τιμής, στο 56ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά του Πλεύρη, ο Στύλιος με δυνατό σουτ έγραψε το 1-4. Ο ίδιος παίκτης πλησίασε εκ νέου στο γκολ στο 70ο λεπτό, όμως το φάουλ του έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Νάκος. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό, όταν από ενέργεια και σέντρα του Θάνου, ο Κοντοδήμας στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το τελικό Προοδευτική - ΑΟΚ Τζουμέρκων, 1-5.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Πετσίνης Δημήτρης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης) : Καραμπούλας, Τσέτσος (81' Βόϊδαρος), Κουτρομάνης Ηλ., Κοντοδήμας, Κωνσταντινίδης, Στύλιος, Τσιμπλοκούκος, Σπανός (84' Κατσάνος Κ.), Πλεύρης Δ. (46' Σπανός Α.), Πλεύρης Ν. (86' Μαργώνης), Κατσάνος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος (83' Ρεσίτης), Σκορίλας, Κακιώνης, Βαλίλης, Ντάκουλας, Τζιότζιος, Ρίζος, Νάτσιος, Τσαρακλημάνης (81' Νάτσιος Γ.), Τσιγαρίδας (69' Θάνος), Κουτσούμπας (46' Σιαφάκας)