Εύκολη νίκη της Καμπής στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΞ (pics)

Δε δυσκολεύτηκε να πάρει το τοπικό ντέρμπι με το Ξηροβούνι η Καμπή, επικρατώντας με 0-4.

Μια σημαντική και σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ΑΕ Καμπής, που επικράτησε της ΑΕ Ξηροβουνίου με 0-4. Η ΑΕΞ που παραμένει χωρίς βαθμό, πάλεψε αρκετά για ακόμα ένα ματς, όμως δείχνει πως το δύσκολο καλοκαίρι που πέρασε στα διοικητικά της έχουν επηρεάσει σημαντικά τη δυναμική της ομάδας, που χρειάζεται πολλή δουλειά για να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας. Στο 17ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Κίτσιου, ο Δήμος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Η ΑΕΞ είχε μια καλή στιγμή στο 21' με σουτ του Μουστακλή, ενώ η Καμπή έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, στο 30', με το Δήμο από θέση τετ α τετ να πλασάρει άουτ. Στο 35ο λεπτό, τελικά, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του, όταν μετά από ατομική ενέργεια πλάσαρε από κοντά, γράφοντας το 0-2. Το Ξηροβούνι κυνήγησε ένα γκολ που θα το έβαζε στο ματς, όμως η άμυνα της Καμπής κράτησε το "μηδέν" χωρίς πρόβλημα.

Στην επανάληψη, η Καμπή καθάρισε νωρίς το ματς, καθώς στο 49ο λεπτό, ο Νίκαρης κέρδισε πέναλτι, και ο Δήμος που ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε το Στέφου, γράφοντας με το τρίτο του τέρμα, το 0-3. Η Καμπή συνέχισε να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΞ και στο 62ο λεπτό, ο Δήμος έφτασε κοντά σε τέταρτο γκολ, όμως ο Στέφου με τη βοήθεια του δοκαριού το νίκησε σε πλάγιο τετ α τετ, ενώ ένα λεπτό μετά, η ΑΕΞ απείλησε με το φάουλ του Νάστου να διώχνει δύσκολα στη γωνία ο Γεροδήμος. Στο 68ο νέο φάουλ, αυτή τη φορά του Αναστασίου έδιωξε και πάλι ο Γεροδήμος, ενώ στο 70ο λεπτό, ωραίο σουτ του Νάστου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 77ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το σκορ, με το Δήμο να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, και το Μιχάλη με κεφαλιά, να σκοράρει για το τελικό 0-4. Η ΑΕΞ έψαξε και άξιζε ένα γκολ, όμως δεν το βρήκε και το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος ίδιο. Περισσότερα, στα στιγμιότυπα με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του ματς, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Βασίλα Φωτεινή

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Στέφου, Αζίς, Τζούκας (85' Ανυφαντής), Αναστασίου, Κλεισούρης, Καρράς, Νάστος, Σκανδάλης, Μουστακλής, Τζουβάνος, Κόρδας

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Παλιάτσος, Σταμάτης Στ., Στούπας (46' Μιχάλης), Γαλάνης, Κίτσιος (46' Γκανάρας), Νίκαρης (80' Μπακοδήμος), Τζουμάκας, Δήμος, Σταμάτης Σωτ., Δημουλιάς (70' Σαραντάρης)