Νίκη στην πρεμιέρα με ανατροπή για τους Αγ. Αναργύρους, 4-2 τον Δία (pics)

Ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων κατάφερε με ανατροπή στο παιχνίδι με τον Δία Κωστακιών να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΑ.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Αγ. Αναργύρων στο πρωτάθλημα, στην επιστροφή τους μετά από χρόνια στην Α' κατηγορία, με δύσκολη ανατροπή απέναντι στον Δία Κωστακιών, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές, μία σε κάθε ημίχρονο! Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο Δημοτικό Γήπεδο των Αγ. Αναργύρων, μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Κόξιας από δεξιά γύρισε στον Μίκροβα που σούταρε, ο Κανταρέλης τον σταμάτησε, όχι όμως και τον Γκουσάιλα που πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Δίας είχε και νέα φάση, με τον Παραλίκα από κοντά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Μετά το κακό ξεκίνημα και το σοκ του τέρματος που δέχθηκαν, οι γηπεδούχοι απείλησαν με Χούσο και Σακκά, ενώ στο 10' πλησίασαν στην ισοφάριση, όμως ο Νίκος Σακκάς σημάδεψε το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κόνιαρης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον γκολκίπερ του Δία να τον νικά, ενώ στο 32' ο Χούσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Οι παίχτες των Αγ. Αναργύρων συνέχισαν να πιέζουν και μετά από μία δεκάλεπτη διακοπή λόγω της κακοκαιρίας, στο 38' το δυνατό σουτ του Καζναφέρη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσίτσικας, με το Ν. Σακκά στην εξέλιξη της φάσης να αστοχεί από κοντά. Στο 41' ο Καζναφέρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, με την πίεση να αποφέρει καρπούς στο 44ο λεπτό, όταν από νέο σουτ του Καζναφέρη, ο Τσίτσικας έχασε τη μπάλα και επερχόμενος Κώστας Σακκάς ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν με την ανατροπή στο 47', όταν ο Καζναφέρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να νικήσει τον Τσίτσικα που απέκρουσε δύσκολα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 50ο λεπτό, όταν από λάθος στην άμυνα, ο Κόξιας έκλεψε τη μπάλα, πέρασε και το τερματοφύλακα και έκανε το 1-2. Οι Άγιοι Ανάργυροι αυτή τη φορά όμως ισοφάρισαν σχεδόν άμεσα, καθώς οχτώ λεπτά αργότερα, ο Νίκος Σακκάς σούταρε, ο Τσίτσικας έκανε ακόμη μία εντυπωσιακή επέμβαση, όμως ο Κώστας Σακκάς πήρε το ριμπάουντ και από κοντά ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Μάλιστα στο 70ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στην ανατροπή, όταν μετά από σουτ του Χούσου και κόντρα, ο επερχόμενος Νίκος Σακκάς με σουτ έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Μάριος Χούσος, ο οποίος χάρη στην κλάση του απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τσίτσικα. Η ομάδα του Δία προσπάθησε να βρει στη συνέχεια ένα γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως στο 88' ο Κανταρέλης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σίμου.

Από το παιχνίδι θα ακολουθήσει στη συνέχεια πλούσιο φωτορεπορτάζ, ενώ θα έχετε την ευκαιρία να δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βασίλα Φωτεινή

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς): Κανταρέλης, Κάτσινος, Μαργαρίτης (75' Τζίμας), Σιαπλαούρας, Μποχώτης (60' Μήτσιος), Χούσος (75' Παππάς Θ.), Σακκάς Κ., Καζναφέρης, Σακκάς Ν. (75' Κανταρέλης Ο.), Μπαλαδήμας (65' Κακιώνης), Κόνιαρης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Τσίτσικας, Δοσούλας Λ., Παραλίκας, Βασιλείου, Καρακώστας, Δοσούλας Κ., Κόξιας, Κανελλόπουλος, Γκουσάιλα, Μίκροβας (72' Σίμος Π.), Καλύβας (64' Μπράτης)