Εύκολη νίκη-πρόκριση για την ΑΕΞ

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε του ΑΟΚ Τζουμέρκων με 5-0.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, προκρίθηκε, όπως αναμενόταν, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, η ΑΕ Ξηροβουνίου, επικρατώντας με 5-0 του ΑΟΚ Τζουμέρκων, με το τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί από το ημίχρονο. Στο 3ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρτζώνη, ο Τζούκας με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Δόσης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, για το 2-0, τελειώνοντας νωρίς νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Στο 16ο λεπτό, ο Τζούκας με κάθετη πάσα βρήκε τον Νταλάκα και εκείνος πλάσαρε ψύχραιμα για το 3-0. Πέντε λεπτά, ο Νταλάκας από σκόρερ, μοίρασε ασίστ στον Γκαρτζώνη σε μια παρόμοια φάση, και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα για το 4-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 40ο λεπτό, όταν από ενέργεια του Δόση, ο Τσόλης με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 5-0.

Στο δεύτερο μισό, όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να προχωρούν και σε αλλαγές, ενώ ο ΑΟΚ Τζομέρκων είχε μια φάση για να μειώσει το σκορ, σε ένα φάουλ του Πλεύρη που έφυγε λίγο άουτ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει, και το 5-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Κοσταντίνι, Θεοδωρής, Δημουλάς (29' Τσόλης), Μανθιός, Κωλέτσος (46' Μπατίλας), Νταλάκας, Γκαρτζώνης, Δόσης (46' Βλάρας), Τζούκας, Σιαμέτης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ. ) : Καραμπούλας, Τσιώρης, Κούρτης, Κοντοδήμας, Γκόγκος, Σπανός, Αλειφτήρας, Κατσάνος Γ., Νάσιος, Πλεύρης Ν., Κατσάνος Π.