«Διπλό» και πρόκριση για τον Σκουφά στα προημιτελικά

Με 5 γκολ στο β' μέρος, ο Σκουφάς κατάφερε να ανατρέψει το σκορ του α' ημιχρόνου και να προκριθεί πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 5ο λεπτό απείλησαν με τον Τάσσο, όταν από γύρισμα του Μπελή από τα αριστερά, από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν στο 26' να σκοράρουν με αυτογκόλ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρέτζιου, ενώ δύο λεπτά αργότερα από κάθετη του ίδιου παίκτη, ο Τσίρος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κανταρέλη. Οι παίκτες του Σκουφά που δοκίμαζαν συνεχώς το πόδι τους έξω από τη μεγάλη περιοχή, χωρίς να ανησυχήσουν όμως τον Κατσαντούλα, είχαν ξανά καλή στιγμή στο 38', όταν από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Πάνος Κασελούρης με φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Ένα λεπτό όμως αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Παππά, ο Τσίρος με τακουνάκι σκόραρε εναντίον της πρώην του ομάδας, κάνοντας το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στο 48' ο Ρέτζιος εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Παππάς από καλή θέση σούταρε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σκουφάς βγήκε στην επίθεση και ο Μπελής που κοντράρισε τον Τζιανούμη κρέμασε τον Κατσαντούλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 52' ο Τζιανούμης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διορθώσει το προηγούμενο λάθος του, όταν από ακόμα μία καλή εκτέλεση στημένου από τον Ρέτζιο, πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κανταρέλης με δύσκολη επέμβαση του αρνήθηκε το γκολ. Ο Σκουφάς στο 61' από εκτέλεση κόρνερ του Τάσσου είχε μία καλή στιγμή, όταν καλό σουτ του Τζιότζιου απέκρουσε σε κόρνερ αμυντικός, δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 63ο λεπτό, όταν ο Τάσσος βγήκε στην κόντρα επίθεση και πάσαρε στον επερχόμενο Νάσο, που έδωσε δίπλα του στον Τσαρακλημάνη και αυτός με πλασέ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-2 και την ανατροπή για την ομάδα του, σε ένα χρονικό σημείο όπου η ΑΕΚΠ έπαιζε με δέκα παίκτες, καθώς ο Λύτος είχε τραυματιστεί και ήταν δεν ήταν ενεργός. Στο 66' ο Τσαρακλημάνης είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ, για να έρθει το 1-3 στο 69ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τάσσου, ο Βερλέκης πάτησε γερά και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-3. Στο 74ο λεπτό, ο Τάσσος με πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-4, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ η ομάδα του Σκουφά στο 80ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ και ασθενή απόκρουση του Κατσαντούλα, ο Τσαρακλημάνης από κοντά πέτυχε το 1-5. Η ομάδα του Κομποτίου είχε ακόμα μία πολύ καλή στιγμή στο 86', με τον Βερλέκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σημαδεύει τη ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Κατσαντούλα.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι στον πάγκο της ΑΕΚΠ καθόταν σήμερα ο Αλέξανδρος Παππάς, ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα, καθώς ο Πάρης Ρακόπουλος αποχώρησε.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Κατσαντούλας, Χαϊντάρι Σ. (81' Κοντογιάννης), Τζιανούμης, Νάκης, Κωνσταντίνου, Χατζίου (81΄ Μπόκος), Χαϊντάρι Ε., Λύτος (64' λ.τρ. Σερέτης), Παππάς, Τσίρος, Ρέτζιος (81' Λάλος)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Κανταρέλης, Μαλτέζος (46' λ.τρ. Τζελιλάι), Τζιότζιος, Κασελούρης Π., Μπελής, Κλάιντι, Βερλέκης, Τάσσος, Δήμος (46' Νάσος), Δήμου (55' Παπαγιάννης), Τσαρακλημάνης (81' Ζαχαράκης)